Emi Canaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Emi Canaj
Informacione personale
Ditëlindja 18 Qershor 1991(1991-06-18)
Vendlindja Tirane
Profesioni Aktore/Modele
Kombësia Shqiptar

Emi Canaj është Aktore dhe Modele shqiptare.ajo është e njohur për rolin e saj në filmat Pit Stop Mafia dhe Real Detective.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emi Canaj lindi më 18 qershor të vitit 1991, Tirane e bija e Mitat Canaj dhe Etleva Canaj. Emi që në moshën 15 vjeçare është futur në botën e modelingut duke qënë një ndër modelet më të spikatura në Shqipëri dhe jashtë saj si Itali dhe Turqi.

Ka marrë pjesë në vitin 2007 ne Supermodel of Albania më pas në sfilata të ndryshme me stilistë më të mirë Shqipëtar si : Rezarta Skifteri, Joni Peçi, Anila Zaimi, Mimi Memiaj etj. Në vitin 2009 ka qënë një nga modelet kyresore të Institutit Italian Burgo, gjithashtu pjesëmarrëse në Javë e Modës 2010, si dhe Albanian Fashion Week. Në vitin 2011 deri në vitin 2014 ka qënë pjesë e shumë revistave si : Jeta, Vajza e Ditës, Paloma, Panorama, Anabel etj. Emi ka përfunduar studimet për Juridik, Master Shkencor Penale në Universitetin "Luarasi".

Gjatë këtyre viteve ajo ka përfunduar dhe një kursë aktrimi në Itali dhe në vitin 2016 mori pjesë në filmin Shqiptarë Pit Stop Mafia me regji te Fatmir Koçi-të në rolin e Kapo-së. Nga këtu mori rrjedhë rruga e saj në fushë e aktrimit duke u bëre pjesë e serialit Real Detective me regji të Scott Bailey në rolin e Detective Mia. Me pas ne filmin Shqipetar "S'ka kthim pas" ne rolin e shefes se madje te policise me emrin "Ardita", gjithashtu dhe ne filmin Shqiptaro-Kinez "Balkan Blood" ne rolin e vraseses "Tarantula".Tashmë Emi Canaj është nje aktore e afirmuar në Shqipëri dhe po vazhdonë me projektet e reja jashtë dhe brenda vendit.

Emi eshte pjesë e Shoqatës Artistike "Ferdinand Deda" ku aktualisht vazhdon formimin e saj për të qenë një aktore duke marrë mësime art orator, në mënyrë për të përmirësuar më tej aftësitë e saja dhe për t'u përgatitur për projekte të reja ndërkombëtare të filmit në vitet e ardhëshme.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2016 Pit Stop Mafia Kapo
2016 Real Detective Detective Mia

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emi CanajIMDb imalbania Ballkanweb Panorama GazetaTema