Emiliano Sala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emiliano Sala

Sala duke luajtur për Nantes në 2017
Të dhënat vetjake
Emri i plotëEmiliano Raúl Sala Taffarel
Datëlindja31 Tetor 1990
VendlindjaCululú, Santa Fe, Argjentinë
Data e vdekjesGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
VendvdekjaKanali i la Manshit, jashtë Alderney
Gjatësia1.87 m (6 ft 2 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1994–2005Club San Martín de Progreso
2005–2009Proyecto Crecer
2010–2012Bordeaux
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2007–2008Soledad B6(1)
2009Crato1(2)
2012–2015Bordeaux11(1)
2012–2013Orléans (huazim)37(19)
2013–2014Niort (huazim)37(18)
2015Caen (huazim)13(5)
2015–2019Nantes120(42)
2019Cardiff City0(0)
Gjithsej225(88)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Emiliano Sala ka lindur më 31 tetor 1990 në Cululú në provincën e Santa Fe në Argjentinë dhe vdiq më 21 janar 2019 në një aksident avioni në veri të Guernsey, ishte një futbollist italio-argjentinas që luante sulmues në "FC Nantes". Dy ditë pas transferimit të tij në Cardiff City, ai zhduket gjatë fluturimit në një avjon turistik. Pas disa javësh kërkimesh, gjendet në fund të Kanalit Anglez dhe trupi i tij më në fund u identifikuar më 7 shkurt 2019.