Emilio Salgari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emilio Salgari
Emilio Salgari
U lind më21 gusht 1862
Verona,Itali
Vdiq më25 prill 1911
Torino,Itali
Emri i letraveSalgari,Emilio,Pirati
KombësiaItalian
Gjinitë letrareAventurë,Histori,Perndimor,Luftë

Emilio Salgari (21 gusht 1862 - 25 prill 1911) ishte shkrimtar i shquar italian. Ai shquhet me veprat e tij të shumta por më i njohur është si shkrimtar i zhanrit aventurë per femijë.

Ai u mundua që kulturën e perëndimit të egër ta tregonte nëpërmjet romaneve dhe novelave. Disa supozojnë se ai ishte frymzuar nga poeti Dante.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emilio Salgari lindi ne Verona në veri të Italisë rrithte nga një familje tregtare italiane. Në fëmijëri kishte dëshirë të madhe për të studiar shkencat detare, kur mbushi 18 vjet ai u regjistruan në Akademinë e Shkencave për detari por kushtet ekonomike të veshtira e bën qe te mos diplomohej.

Por ai filloi të punote punën si gazetar në gazetën La Nuova Arena kjo gazetë perfaqësonte vetem kulturën dhe jo politikën ku Salgari botoi disa seri të ndryshme. Ai kishte qenë dhe eksplorues sipas Bufalo Bill, ai kishte eksplurar disa pjesë të shkretëtirave në Afrikë dhe arabi po disa biografë mendojnë se kshte berë disa kërkime detare në Adriatik.

Pas kësaj, nga eksplorimet e tij u frymëzua dhe më shumë duke shkruar disa vepra ku morri titullin Kapiten Salgari nga stili i të shkrimit me historitë aventureske.

Salgari ishte i martuar me Ida Peruzzi një mjeke me nofkë 'Akida' dhe me të kishte 4 fëmijë.

Kariera si shkrimtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salgari shkroi më shumë se 200 tregime aventurë dhe romane, tregime vendosjen e tij në vende ekzotike, me heronj nga një shumëllojshmëri të gjerë të kulturave. Ai fitoi frymëzimin nga leximi literaturë të huaj dhe Gazetat, revistat e udhëtimit dhe yjeve, të cilën ai përdoret për të portretizuar botëve heronj të tij. Ai shkroi katër seri të mëdha: Pirates of Malajzi; The Black Saga Corsair; piratët e Bermuda dhe një koleksion të aventurave të caktuara në Perëndim e Vjetër. Heronjtë Salgari ishin kryesisht Pirates, Outlaws dhe barbarëve, duke luftuar kundër lakmisë, abuzimi me pushtetin dhe korrupsionit.

Salgari kundërshtuar kolonizimin në fiction tij. Më legjendar tij heronj Sandokan, Tiger e Malajzisë, një princ Bornean kthyer pirat, dhe besnike e tij toger i Gomera Yanez, i udhëhequr burrat e tyre në sulmet kundër flotës hollandeze dhe britanike. Ata deklaruan luftë James Brooke, raxha Bardhë e Sarawak, dhe u përpoqën për të detyruar atë nga froni.Corsair Zi dhe Kapiten Morgan luftuan kundër padrejtësisë në Karaibe, ndërkohë që piratët Salgari së Bermuda luftuan për pavarësinë e amerikane.

Tregime e tij kishte qenë aq popullor se së shpejti botuesi i tij punësohen shkrimtarë të tjerë për të zhvilluar tregime aventurë nën emrin e tij. Ata shtuan 50 romane të "kanunit" të tij. Stili Salgari u imitua nga shumë, por asnjë tjetër shkrimtar italian aventurë arritur të kopjuar suksesin e tij popullore.

Veprat dhe Serit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mistert e Xhunglës 1895
  • Pirati i Zi 1898
  • Sandokani 1896
  • Dy Tigrat 1990
  • Tigri i Mompracem 1900
  • Djali i Piratit të Kuq 1908

Serit e tregimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seria Sandoka :

Misteri i xhunglës Sandokan: Tigrat e Mompracem Sandokan: The Pirates o Malajzisë Sandokan: Dy Tigrat Sandokan: Mbreti i Detit

Pirati i Zi Seria :

Pirati i Zi

Biri i Piratit të Kuq Djali i Piratit të Kuq

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emilio vdiq me 25 prill 1911 në moshën 48 vjeqare

Thuhet se ngritja shum e bujshme e kariers së tij si shkrimtar e qaun drejt qmenduris sa qe Emilio Salgari u dergua nga gruaja e tij në një repart psikiatrik 1910 në Torino nuka informacione të sakta por supozhet se Salgar vdiq pasi qe imitoi një ritual japonez

Gazeta cituan në Torino se i madhi Emilo Salgari vdiq dhe kishte lenë një letër ku shkruhej:Për ju që kanë pasur rritur nga djersa e ballit tim duke i mbajtur veten dhe familjen time në mjerim, unë kërkoj vetëm që nga ato fitime gjeni fondet për të paguar për funeralin tim. Unë përshëndes ju, ndërsa unë thyejnë penën time. Emilio Salgari

Një nga bijtë e Emilios dhe Aida edhe kreu vetëvrasje në vitin 1933 dyshohej se dhe Salgari kisht bërë Vetëvrasje por ende ësht pa qart fakti rreth vdekjes së Tij...

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]