Emily Ratajkowski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Emily Ratajkowski
Brunette white woman with a black hat in a white turtleneck with dark overalls
Ratajkowski në vitin 2016
Born7 Qershor 1991 (26 vjeç)
Westminster, London, England
Other namesEmily O'Hara Ratajkowski
OccupationAktore - Modele

Emily O'Hara Ratajkowski [1]([2] lindur më 7 qershor 1991)[3] është një modele dhe aktore amerikane. Lindur nga prindër amerikanë në Londër dhe u rrit kryesisht në Kaliforni, ajo u bë e njohur në vitin 2013 pasi u shfaq në videoklipin muzikor për "Blurred Lines" të Robin Thicke, e cila u bë kënga numër një e vitit në disa vende dhe tërhoqi polemika mbi përmbajten e tij që supozohet seksist.

Ratajkowski u shfaq në kopertinën e revistës erotike "March 2012", e cila çoi në kërkimin e saj për të dalë në dy video muzikore - "Blurred Lines" dhe "Love Somebody" të Maroon 5. Ajo u shfaq në spotet për kostume banjo e vitit 2014 dhe 2015 të Sport Illustrated. Ratajkowski bëri debutimin e saj të modelimit të pistës profesionale për Marc Jacobs në Javën e Modës të Nju Jorkut në vitin 2015 dhe që atëherë ka ecur në pistën e Javës së Modës në Paris për Miu Miu dhe Milan Fashion Week për Bottega Veneta. Ajo u shfaq në një komision Buick Super Bowl gjatë Super Bowl 50.

Ratajkowski është një avokate për çështjet e shëndetit të grave si zëdhënëse e Planifikimit Parenthood dhe mbështet të drejtën e grave për të shprehur seksualitetin e tyre. Kërkesa e saj për të qenë feministe është mbështetur dhe kontestuar.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emily O'Hara Ratajkowski u lind më 7 qershor të vitit 1991 në Westminster të Londrës, fëmija i vetëm[4] i Kathleen Balgley dhe John David "J.D"[5] Ratajkowski,të dy Amerikanë.[6] Balgley, një profesor i gjuhës angleze, po mësonte në kuadrin e programit Fulbright,[7] kur u takua me J.D., një piktor dhe mësues i artit, ndërkohë që të dy mësonin në Akademinë e San Dieguitit. Në kohën e lindjes së vajzës së tyre, ata ishin 39 dhe 45 vjeç, përkatësisht[8] dhe të pamartuar. Ratajkowski e përshkruan nënën e saj si "feministe dhe intelektuale". Familja jetoi në West Kensington dhe Bloomsbury[9] para se të vendoseshin në Shtetet e Bashkuara në San Diego të Kalifornisë, kur Ratajkowski ishte pesë vjeç.[10] Ajo u rrit kryesisht në Encinitas aty në një shtëpi të vogël pranë oqeanit.[11] Balgley mësoi më parë në Universitetin Shtetëror Politeknik të Kalifornisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Andy Greene (3 shtator 2013). "Who Is 'Blurred Lines' Model Emily Ratajkowski? 10 Things You Don't Know". Rolling Stone. Marrë më shkurt 4, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Catherine Quinn O'Neill (14 tetor 2014). "Who's That *Gone Girl*: Emily Ratajkowski". Allure. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Fashion Model Directory". Fashion Model Directory. Marrë më janar 11, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Garin, Nina (tetor 3, 2014). "Emily Ratajkowski: from SD theater to movie star". Utsandiego.com. Arkivuar nga origjinali më mars 25, 2016. Marrë më tetor 3, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Bowen, Will. "La Jolla artist shares odyssey into Jewish literature via art". SDNews.com. Marrë më qershor 30, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Endicott, Becca (31 mars 2014). "5 Things to Know About Emily Ratajkowski (and her 40 Hottest Pictures)". Stylecaster.com. Marrë më korrik 12, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Izon, Juliet (tetor 2014). "Emily Ratajkowski Talks Acting With Ben Affleck in 'Gone Girl'". Los Angeles Confidential. Arkivuar nga origjinali më mars 23, 2016. Marrë më tetor 7, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Sandell, Laurie (nëntor 2014). "What's Sexy for November". Cosmopolitan. 257 (5). fq. 145. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Lipworth, Elaine (19 maj 2016). "Emily Ratajkowski on sex, success and selfies with Kim Kardashian". London Evening Standard. Arkivuar nga origjinali më maj 24, 2016. Marrë më maj 26, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Emily Ratajkowski, Model". IntoTheGloss.com. shtator 2013. Marrë më korrik 12, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Riley, Daniel (korrik 2014). "Emily Ratajkowski: The Bombshell of Summer". GQ. Arkivuar nga origjinali më shtator 7, 2015. Marrë më korrik 10, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]