Emily Ratajkowski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emily Ratajkowski
Brunette white woman with a black hat in a white turtleneck with dark overalls
Ratajkowski në vitin 2016
U lind në7 Qershor 1991 (26 vjeç)
Westminster, London, England
Emrat e tjerëEmily O'Hara Ratajkowski
ProfesioniAktore - Modele

Emily O'Hara Ratajkowski [1]([2] lindur më 7 qershor 1991)[3] është një modele dhe aktore amerikane. Lindur nga prindër amerikanë në Londër dhe u rrit kryesisht në Kaliforni, ajo u bë e njohur në vitin 2013 pasi u shfaq në videoklipin muzikor për "Blurred Lines" të Robin Thicke, e cila u bë kënga numër një e vitit në disa vende dhe tërhoqi polemika mbi përmbajten e tij që supozohet seksist.

Ratajkowski u shfaq në kopertinën e revistës erotike "March 2012", e cila çoi në kërkimin e saj për të dalë në dy video muzikore - "Blurred Lines" dhe "Love Somebody" të Maroon 5. Ajo u shfaq në spotet për kostume banjo e vitit 2014 dhe 2015 të Sport Illustrated. Ratajkowski bëri debutimin e saj të modelimit të pistës profesionale për Marc Jacobs në Javën e Modës të Nju Jorkut në vitin 2015 dhe që atëherë ka ecur në pistën e Javës së Modës në Paris për Miu Miu dhe Milan Fashion Week për Bottega Veneta. Ajo u shfaq në një komision Buick Super Bowl gjatë Super Bowl 50.

Ratajkowski është një avokate për çështjet e shëndetit të grave si zëdhënëse e Planifikimit Parenthood dhe mbështet të drejtën e grave për të shprehur seksualitetin e tyre. Kërkesa e saj për të qenë feministe është mbështetur dhe kontestuar.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emily O'Hara Ratajkowski u lind më 7 qershor të vitit 1991 në Westminster të Londrës, fëmija i vetëm[4] i Kathleen Balgley dhe John David "J.D"[5] Ratajkowski,të dy Amerikanë.[6] Balgley, një profesor i gjuhës angleze, po mësonte në kuadrin e programit Fulbright,[7] kur u takua me J.D., një piktor dhe mësues i artit, ndërkohë që të dy mësonin në Akademinë e San Dieguitit. Në kohën e lindjes së vajzës së tyre, ata ishin 39 dhe 45 vjeç, përkatësisht[8] dhe të pamartuar. Ratajkowski e përshkruan nënën e saj si "feministe dhe intelektuale". Familja jetoi në West Kensington dhe Bloomsbury[9] para se të vendoseshin në Shtetet e Bashkuara në San Diego të Kalifornisë, kur Ratajkowski ishte pesë vjeç.[10] Ajo u rrit kryesisht në Encinitas aty në një shtëpi të vogël pranë oqeanit.[11] Balgley mësoi më parë në Universitetin Shtetëror Politeknik të Kalifornisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Andy Greene (3 shtator 2013). "Who Is 'Blurred Lines' Model Emily Ratajkowski? 10 Things You Don't Know". Rolling Stone. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2014. Marrë më 4 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Catherine Quinn O'Neill (14 tetor 2014). "Who's That *Gone Girl*: Emily Ratajkowski". Allure. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Fashion Model Directory". Fashion Model Directory. Marrë më 11 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Garin, Nina (tetor 3, 2014). "Emily Ratajkowski: from SD theater to movie star". Utsandiego.com. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2016. Marrë më 3 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Bowen, Will. "La Jolla artist shares odyssey into Jewish literature via art". SDNews.com. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 30 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Endicott, Becca (31 mars 2014). "5 Things to Know About Emily Ratajkowski (and her 40 Hottest Pictures)". Stylecaster.com. Marrë më 12 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Izon, Juliet (tetor 2014). "Emily Ratajkowski Talks Acting With Ben Affleck in 'Gone Girl'". Los Angeles Confidential. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2016. Marrë më 7 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Sandell, Laurie (nëntor 2014). "What's Sexy for November". Cosmopolitan. Vëll. 257 no. 5. fq. 145. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Lipworth, Elaine (19 maj 2016). "Emily Ratajkowski on sex, success and selfies with Kim Kardashian". London Evening Standard. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2016. Marrë më 26 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Emily Ratajkowski, Model". IntoTheGloss.com. shtator 2013. Marrë më 12 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Riley, Daniel (korrik 2014). "Emily Ratajkowski: The Bombshell of Summer". GQ. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2015. Marrë më 10 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]