Emma Marrone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emma Marrone
Emma Marrone, ESC2014 Meet & Greet 10 (crop)
U lind në25 maj 1984
Kombësiaitaliane
Profesionikëngëtare
Vite aktiviteti2003 e në vazhdim

Emmanuela Marrone, e njohur gjithashtu si Emma ose Emma Marrone (lindur më 25 maj 1984, në Firence, Itali) është një këngëtare pop italiane.

Pas disa eksperiencave në fushën e muzikës me grupe muzikore të ndryshëm, u bë e njohur për bulikun si këngëtare soliste në vitet 2009 - 2010, duke fituar në konkursin e talenteve Amici të Maria De Filippi në educionin e nëntë, duke firmosur një kontratë me shtëpinë diskografike Universal Music Group.

Pas realizimit të katër albumeve në studio, një albumi live, një EP dhe 22 këngë singëll, Federazione Industria Musicale Italiana certifikoi shitjet e saj prej më shumë se 1.150.000 kopje.[1].

Ka marrë pjesë dy herë në Festivalin e Këngëve Sanremo, respektivisht në Festivalin e Sanremos të vitit 2011, në duet me grupin Modà, duke pushtuar skenën me këngën Arriverà, dhe në Festivalin e Sanremos 2012 me këngën Non è l'inferno, fituese të atij edicioni. Në 2014 ka marrë pjesë, si përfaqësuese e Italisë, nëEurovision Song Contest 2014 me këngën La mia città, duke u klasifikuar në pozicionin e 21-të nga 26 finalistët. Gjatë karrierës së saj ka marrë, ndër të tjera, vlerësime të tjera, si përshembull: Venice Music Award, një TRL Award, një MTV Award, një TeleRatto dhe 8 Wind Music Awards për shitjet e disqeve dhe singëll-ave të saj, të vlerësuar me diskun e artë, të platinit dhe multiplatinit.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2003-2009: debutimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2009-2010: fitorja e Amicit të Maria de Filippi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2010-2011: A me piace così dhe Sanremo 2011[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2011-2012: Sarò libera, fitorja e Festival di Sanremo 2012 dhe kthimi në Amici[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2013-2014: Skena e Eurovision Song Contest 2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2015: Pjesëmarrja televizive, tani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Influenca musicore dhe stili[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filantropia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi live[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Extended play[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tournée[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ture dhe festivale të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesëmarrja në Festivalin e Sanremos[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autore dhe kompozitore për këngëtarë të tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinematografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime dhe vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kandidaturat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vendite certificate di Emma Marrone in Italia

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]