Emri yt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emri Yt
Në kanji = 君の名は。 Në romaji = Kimi no Na wa
Regjia ngaMakoto Shinkai
Shkruar ngaMakoto Shinkai
Prodhuesi
  • Kōichirō Itō
  • Katsuhiro Takei
Luajnë
KinematografiaMakoto Shinkai
MontazhiMakoto Shinkai
MuzikaRadwimps

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaToho
Data e publikimit
  • 3 korrik 2016 (në Anime Expo)
  • 26 gusht 2016 (në Japoni)
Kohëzgjatja
107 minuta[1]
ShtetiJaponi
GjuhaJaponisht
Buxheti¥750 milion
Fitimi$382.2 milion

君の名は。ose Emri Yt është një film fantastik romantik i animuar japonez i vitit 2016 i prodhuar nga CoMix Wave Films dhe lëshuar nga Toho. Ajo përshkruan një djalë të shkollës së mesme në Tokio dhe një vajzë të shkollës së mesme në fshatin japonez të cilët papritmas dhe në mënyrë të pashpjegueshme fillojnë të ndërrojnë trupat.

Filmi u porosit në vitin 2014, shkruar dhe drejtuar nga Makoto Shinkai. Ajo përmban zërat e Ryunosuke Kamiki dhe Mone Kamishiraishi, me drejtimin e animacionit nga Masashi Ando, ​​dizajnin e karakterit nga Masayoshi Tanaka, dhe partiturën orkestrale dhe kolonën zanore të saj të kompozuar nga Radwimps. Një roman i lehtë me të njëjtin emër, i shkruar gjithashtu nga Shinkai, u botua një muaj para premierës së filmit.

Emri Yt u shfaq premierë në Anime Expo 2016 në Los Anxhelos më 3 korrik 2016 dhe u lëshua teatralisht në Japoni më 26 gusht 2016 dhe në Shtetet e Bashkuara më 7 prill 2017. Ai mori vlerësime përgjithësisht të favorshme, me vlerësime për animacion, muzikë dhe peshë emocionale. Filmi fitoi mbi 41,44 miliardë funte (380,15 milion dollarë amerikanë) në të gjithë botën.

Filmi fitoi "Filmin më të Mirë të Filmit të Animuar" në Festivalin e 49-të të Filmit Sitges, Çmimet e Shoqatës së Kritikëve të Filmit në Los Anxhelos 2016 dhe Çmimet e 71-të të Filmit Mainichi dhe u nominua për Animacionin më të Mirë të Vitit në Çmimin e 40-të të Akademisë së Japonisë. Një xhirim i veprimit të drejtpërdrejtë i vendosur në Shtetet e Bashkuara është aktualisht në zhvillim e sipër nga Paramount Pictures.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mitsuha Miyamizu është një vajzë e shkollës së mesme që jeton në qytetin rural të Itomori pranë Hida. E mërzitur nga qyteti, ajo dëshiron të jetë një djalë i Tokios në jetën e saj të ardhshme. Ajo në mënyrë të pashpjegueshme fillon të ndërrojë trupa me ndërprerje me Taki Tachibana, një djalë i shkollës së mesme në Tokio, duke u zgjuar si personi tjetër dhe duhet të jetojë përmes aktiviteteve të tyre dhe ndërveprimeve shoqërore gjatë ditës. Të dy fillimisht besojnë se këto përvoja janë ëndrra të gjalla, por përfundimisht e kuptojnë se ata mund të komunikojnë me njëri-tjetrin duke lënë mesazhe në letër, telefona dhe nganjëherë në lëkurën e njëri-tjetrit. Mitsuha (në trupin e Taki) e vendos Taki në një takim me bashkëpunëtorin e tij Miki Okudera, ndërsa Taki (në trupin e Mitsuha) bën që Mitsuha të bëhet popullor në shkollë. Një ditë, Taki (në trupin e Mitsuha) shoqëron gjyshen Mitsuha, Hitoha dhe motrën e saj Yotsuha për të lënë kuchikamizake, alkool, rituale, të bërë nga motrat, si një ofertë në tempullin Shinto që ndodhet në një majë mali jashtë qytetit. Besohet se përfaqëson trupin e perëndisë roje të fshatit që sundon mbi lidhjet njerëzore dhe kohën. Taki lexon një shënim nga Mitsuha për kometën Tiamat, që pritet të kalojë më afër Tokës ditën e festivalit të vjeshtës. Të nesërmen, Taki zgjohet në trupin e tij dhe shkon në një takim me Miki, i cili i thotë se i pëlqente data, por gjithashtu se mund të tregonte se ai është i preokupuar me mendimet e dikujt tjetër. Taki përpiqet të telefonojë Mitsuha-n në telefon, por nuk mund ta arrijë atë dhe gjen që ndërrimi i trupit ka përfunduar.

Taki, Miki dhe shoku i tyre Tsukasa udhëtojnë në Gifu me tren në një udhëtim në Hida, megjithëse Taki nuk e di emrin e qytetit, përkundrazi duke u mbështetur në skicat që i ka bërë peizazhit përreth nga kujtesa. Një pronar restoranti në Hida e njeh qytetin në skicë si Itomori, duke qenë me origjinë prej andej. Ai e çon Takiun dhe miqtë e tij në rrënojat e qytetit, i cili është shkatërruar dhe ku pesëqind banorë u vranë kur kometa Tiamat u copëtua papritur tre vjet më parë. Ndërsa vështronte kraterin e goditjes me mosbesim, Taki vëren se mesazhet e Mitsuha-s zhdukeshin nga telefoni i tij dhe kujtimet e tij filluan të zbeheshin gradualisht. Taki e gjen emrin e Mitsuha-s në regjistrin e fataliteteve, dhe ai mendon nëse ndërrimi i trupit ishte vetëm një ëndërr. Ndërsa Miki dhe Tsukasa kthehen në Tokio, Taki udhëton për në faltore, duke shpresuar të rilidhet me Mitsuha dhe ta paralajmërojë atë për kometën. Në faltore, Taki pi kuçikamizakë të Mitsuha-s më pas shndërrohet në një vizion, ku shikon të kaluarën e Mitsuha-s. Ai gjithashtu kujton se ai tashmë ishte takuar me Mitsuha-n në një tren tre vjet më parë kur ajo erdhi në Tokio në afatin e saj kohor për ta gjetur, megjithëse Taki nuk e njohu atë pasi ndërrimi i trupit ende nuk do të ndodhte në afatin e tij. Para se të nisej nga treni në siklet, Mitsuha i kishte dhënë atij shiritin e saj të flokëve, të cilin që atëherë e kishte veshur në kyçin e tij si një sharm për fat të mirë.

Taki zgjohet me trupin e Mitsuha-s në shtëpinë e saj në mëngjesin e festivalit. Hitoha konkludon se çfarë ka ndodhur dhe i thotë atij se aftësia e ndërrimit të trupit ka kaluar në familjen e saj si kujdestare të faltores. Taki bind Tessie dhe Sayaka, dy prej miqve të Mitsuha-s, që njerëzit e qytetit të evakuojnë Itomori, duke çaktivizuar nënstacionin elektrik dhe duke transmetuar një alarm të rremë emergjence. Taki shkon në tempull, duke kuptuar se Mitsuha duhet të jetë në trupin e tij atje, ndërsa Mitsuha zgjohet në trupin e Taki. Në majë të malit gjatë perëndimit të diellit, të dy ndiejnë praninë e njëri-tjetrit, por janë të ndarë për shkak të afateve kohore të kundërta dhe nuk mund ta shohin njëri-tjetrin. Kur bie muzgu (referuar në film si "ora magjike" ose kataware-doki), [shënimi 1] ata kthehen në trupat e tyre dhe shohin njëri-tjetrin personalisht. Pasi Taki të kthejë shiritin e Mitsuha-s, ata përpiqen të shkruajnë emrat e tyre në pëllëmbën e njëri-tjetrit në mënyrë që ata të kujtojnë njëri-tjetrin. Para se Mitsuha të shkruajë të sajat, sidoqoftë, muzgu kalon dhe ata kthehen në kornizat kohore përkatëse. Kur plani i evakuimit dështon, Mitsuha duhet të bindë babanë e saj Toshiki, kryetarin e bashkisë së Itomori, për të evakuuar të gjithë. Para se ta bënte këtë, Mitsuha vëren se kujtimet e saj nga Taki po zbehen dhe zbulon se ai shkruajti "Të dua" në dorën e saj në vend të emrit të tij. Fragmentet e kometës rrëzohen në Tokë dhe shkatërrojnë Itomori. Taki zgjohet në kornizën e tij kohore duke mos kujtuar asgjë.

Pesë vjet më vonë, Taki ka mbaruar universitetin dhe kërkon një punë. Ai e ndjen se ka humbur diçka të rëndësishme që nuk mund ta identifikojë dhe ndien interes të pashpjegueshëm për ngjarjet që rrethojnë kometën, tani tetë vite të kaluara. Qyteti i Itomori ishte shkatërruar; megjithatë, të gjithë njerëzit e saj mbijetuan pasi ishin evakuuar me kohë. Ndërkohë, Mitsuha që atëherë është zhvendosur në Tokio. Disa kohë më vonë, Taki dhe Mitsuha shikojnë njëri-tjetrin kur trenat e tyre përkatës kalojnë njëri-tjetrin dhe ata menjëherë tërhiqen për të kërkuar njëri-tjetrin. Secili zbarkon dhe garon për të gjetur tjetrin, duke u takuar më në fund në shkallët e Shenjtë të Suga [ja]. Taki i thërret Mitsuha-s, duke thënë se ai e ndjen se ai e njeh atë, dhe ajo përgjigjet njësoj. Pasi gjetën atë që secili kishte kërkuar prej kohësh, ata derdhën lot lumturie dhe njëkohësisht i kërkojnë njëri-tjetrit emrin e tyre.

  1. ^ "Your Name". British Board of Film Classification. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2018. Marrë më 23 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)