Engjëll Dakli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Engjëll Dakli kryetar i Bashkisë së Elbasanit nga 1996 – 2000. Intelektual, zyrtar dhe drejtues i lartë i shtetit.

Tituj dhe vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1-vjetorin e ndarjes nga jeta, vlerësohet nga Presidenti Ilir Meta me titullin “Mjeshtër i Madh” (pas vdekjes). Titulli ishte me motivacionin; “Në vlerësim të kontributeve të spikatura në një sërë projektesh në Kombinatin Metalurgjik dhe Uzinën e Ferrokromit në Elbasan dhe në Burrel. Me mirënjohje ndaj punës së palodhur dhe pasionin për edukimin e brezave të rinj me dashurinë për dijen dhe për vlerat njerëzore. Intelektual, zyrtar dhe drejtues i lartë i shtetit, i cili i shërbeu me korrektësi e largpamësi vendit dhe qytetarëve të Elbasanit.”[1]

Shih edhe:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://www.syri.net/politike/388004/ndarja-nga-jeta-e-engjell-daklit-meta-ai-ishte-nje-qytetar-model-dhe-i-perkushtuar-nje-intelektual-kalibri/

https://ata.gov.al/2020/12/04/ndahet-nga-jeta-ish-kryebashkiaku-i-elbasanit-balla-engjell-dakli-kontribut-te-cmuar-ne-modernizimin-e-qeverisjes-vendore/

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Telegraf, Gazeta (2021-12-06). "Presidenti Meta vlerëson me titullin "Mjeshtër i Madh" ish-kreun e Bashkisë së Elbasanit, Engjëll Dakli: Model frymëzimi". Gazeta Telegraf. Marrë më 2023-09-06.