Eno Peçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Eno Peçi lindur në Tiranë është primo balerin i arsimuar në Akademinë e Baletit të Tiranës dhe në Shkollën e Baletit të Operës Shtetërore të Vjenas “Wiener Staatsoper” ku dhe jeton e punon në Austria. Njihet si i pari balerin shqiptar i cili performoi live në Koncertin e Vjenës të fillim vitit 2014.

Jeta profesionale[redakto | përpunoni burim]

  • 2000- Peçi u bashkua Teatrit të Operës së Vjenës.
  • 2003- Eno Peçi u angazhua si solist në Operën e Vjenës.

Referenca[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]