Jump to content

Erfurti

Coordinates: 50°59′0″N 11°2′0″E / 50.98333°N 11.03333°E / 50.98333; 11.03333
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

50°59′0″N 11°2′0″E / 50.98333°N 11.03333°E / 50.98333; 11.03333

Erfurti
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej202,590 (30,06,2006)
{{{postal_code_type}}}
99001 - 99198
Faqja zyrtarewww.erfurt.de

Erfurti është kryeqyteti i republikës federale gjermane Tyringen. Njëherit dhe është qyteti më i madh i Tyringenit. Pos instutucioneve tjera të rëndësishme që ka, aty është edhe gjykata e për të drejtat e punës për tërë gjermaninë, si dhe gjendet Universiteti dhe Bistumi i Krishter. Erfurti për herë të parë u përmend në vitin 742. Poashtu Erfurti është edhe i njohur për bashqet. Qyteti shtrihet në jug të Luginës së Tyringenit, pranë Gerasë.

Erfurti për herë të parë është përmendur në vitin 742 me emrin "Erphesfurt". Ishte një qytet i rëndësishëm tregëtimi gjatë Mesjetës afër lumit Gera. Së bashku me pesë qytetet tjera si Turingia Thuringian, Gota (Gotha), Tenshted (Tennstedt), Arnshtad (Arnstadt) dhe Langensalca (Langensalza) ishte qendra kryesore tregtare gjermane. Në vitin 1392 u themelua Universiteti i Erfurtit , i cili ishte i famshëm në kohën e vet, por doli nga funksionimi në vitin 1816. Në vitin 1803 Erfurt u bë pjesë e Prusisë. Qyteti mbeti nën pushtetin Prusian gjer në vitin 1944. Pas mbarimit të Luftës së Dytë Botërore ra nën pjesën e Bashkimit Sovjetik gjer në bashkimin e Gjermanisë. Pas bashkimit të Gjermanisë, Erfurti u bë kryeqytet i njësisë federative Thuringia.

Për dallim nga qytetet e tjera gjermane, Erfurti pësoi vetëm dëme të vogla nga sulmet e shteteve të bashkuara të Luftës së Dytë Botërore.

Tragjedi historike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

26 prill të vitit 2002 studenti Robert Steinhäuser nxënësi vrau 13 mësues, 2 nxënës, një polic dhe veten e tijë në shkollën Gutenberg-Gymnasium - Erfurt.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Foto nga qyteti Erfurt

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]