Gera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 50°52′50″V 12°05′00″L / 50.88056°V 12.08333°L / 50.88056; 12.08333

Gera
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Kryetari i Bashkisë Julian Vonarb
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 98762 banorë
Dendësia 2011-12-31 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal vetëm nr.

Gera është qytet në gjermanin e mesme. Është qytet i dyti më i madh menjëher pas kryeqytetit të Landit Erfurti. Qytetet të tjera që ka afër janë Jena diku rreth 35 km në perëndim, Chemnitz rreth 58 km lindje, Leipzig diku rreth 60 km verilindje dhe kryeqytetin Erfurt 74 km në perëndim.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitet të shquar të qytetit Gera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Foto nga qyteti Gera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]