Gera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gera
Emblema Vendndodhja
[[Figura:|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
banorë
banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti Gjermani
Qarku
Adresa e kuvendit rruga nr.
Kodi postal vetëm nr.
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Gera është qytet në gjermanin e mesme. Është qytet i dyti më i madh menjëher pas kryeqytetit të Landit Erfurti. Qytetet të tjera që ka afër janë Jena diku rreth 35 km në perëndim, Chemnitz rreth 58 km lindje, Leipzig diku rreth 60 km verilindje dhe kryeqytetin Erfurt 74 km në perëndim.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Personalitet të shquar të qytetit Gera[redakto | redakto tekstin burimor]

Foto nga qyteti Gera[redakto | redakto tekstin burimor]