Erina Mano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Erina Mano
Lindi11 prill 1991
ZhanretJ-pop
Këngëtarë dhe aktore
Instrument(et)Vokal, piano
Vitet aktik2006-prezent
LabeliHachama
Websitewww.just-pro.jp

Erina Mano (Japonisht: 真野恵里菜 Mano Erina, lindi më 11 prill 1991) është këngëtare dhe aktore japoneze. Në vitin 2006, ajo u bashkua me Hello Pro Egg i cili është grup i projektit Hello! Project. Më 29 mars 2008, ajo filloi karrierën e saj si këngëtare, duke punuar nën menaxhimin dhe mbështetjen e J.P Room dhe më vonë nën Just Production.[1] Ajo vazhdoi në Hello! Project deri në vitin 2013, dhe tani ajo është duke bërë projekte muzikore vetëm dhe poashtu aktrimin në filma dhe shfaqje.

Aktivitete jashtë Japonisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 korrik 2010, Erina për herë të parë shkoi jashtë Japonisë, në Club Nokia në Los Angeles, për shfaqje e saj në filmin Kai-Ki: Tales of Horror. Erina këndoi dy këngë para projektit dhe mbajti Pyetje dhe Përgjigjje dhe autograf për admiruesit e saj.

Në korrik 2011, Erina shkoi për herë të dytë jashtë Japonisë, në Korenë Jugore.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dramat televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqjet Fillimi i shfaqjes Fundi i shfaqjes
Pocky 4 Sisters![2][3] 27 dhjetor 2008
Tokyo Girl[4] 7 shkurt 2009 28 shkurt 2009
Koisuru Seiza[5] 6 prill 2009 25 qershor 2009
Half Esper" Janar 2010 19 mars 2010
SPEC
(Vetëm epizodin e 7-të)[6][7]
Tetor 2010 Dhjetor 2010
SPEC Epizodë Special~SHOH(#10) 1 prill 2012
All Esper Dayo![8] 12 prill 2013 -
Nigeru wa Haji da ga Yaku ni Tatsu 11 tetor 2016 20 dhjetor 2016
この世にたやすい仕事はない 6 prill 2017 25 maj 2017

Shfaqjet televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqjet Fillimi i shfaqjes Fundi i shfaqjes
Berikyū! 31 mars 2008 3 tetor 2009
Yorosen! 6 tetor 2008 27 mars 2009

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fujimoto, Ogawa, Mano under new management". Hello!Online. 28 tetor 2008. Marrë më 25 dhjetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Pocky Street: Pocky 4 Sisters!". Ezaki Glico. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2009. Marrë më 11 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "BS-i Pocky 4 Sisters!". BS-i. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2009. Marrë më 7 shkurt 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "BS-i Tokyo Girl: Story". BS-i. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2009. Marrë më 7 shkurt 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "News from the Staff". Erina Mano Official Blog. 9 mars 2009. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2009. Marrë më 11 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "SPEC Official web". TBS. tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "cast_20". TBS. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "TV Tokyo Official Site of the drama". TV Tokyo Official Site. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]