Ermesinda e Karkasones

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ermesinda e Karkasonve
Të dhëna vetjake
U lind më972
Vdiq më1058
Punësimikonteshë

Ermesinda e Karkasonve { anglisht: Ermesinde of Carcassonne } (rreth 972 – 1 mars 1058) ishte një grua e shquar e Francës jugore. Ajo u bo konteshë bashkëshorte e Barcelonës, Gironës dhe Osonës.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ermesinda e Karakasonve ishte vajza e Rogjerit I, kontit të Karkasonës. Ajo u martua me Ramon Borrellit, kontit të Barcelonës.

Derisa ai ishte gjallë, ajo ishte politikisht aktive dhe kryesoi asambletë dhe tribunalet. Pas vdekjes së tij, në vitin 1018, ajo u bë regjente (mbrojtëse) e djalit të saj Berenguer Ramonit I, kontit të Barcelonës deri në vitin 1023. Pas kësaj, ajo vazhdoi të zotëronte fuqi. Ndryshe nga djali i saj, ajo mbështeste luftën me fuqinë myslimane në jug, pjesërisht për shkak të pakënaqësisë së fisnikëve në politikën e tij të paqes. Kur ai vdiq në vitin 1035, ajo u bë mbrojtëse e nipit të saj derisa ai u deklarua i gatshëm në vitin 1044.


Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Albertí i Casas, Elisenda (2007). Dames, Reines, abadesses, 18 personalitats femenines a la Catalunya medieval. Albertí Editor. ISBN 978-84-7246-085-0. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]