Ermesinda e Karkasones

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ermesinda e Karkasonve
Ermesenda de Carcasona.jpg
Të dhënat personale
Lindi më: 972
Vdiq më: 1058
Profesioni: konteshë


Ermesinda e Karkasonve { anglisht: Ermesinde of Carcassonne } (rreth 972 – 1 mars 1058) ishte një grua e shquar e Francës jugore. Ajo u bo konteshë bashkëshorte e Barcelonës, Gironës dhe Osonës.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Ermesinda e Karakasonve ishte vajza e Rogjerit I, kontit të Karkasonës. Ajo u martua me Ramon Borrellit, kontit të Barcelonës.

Derisa ai ishte gjallë, ajo ishte politikisht aktive dhe kryesoi asambletë dhe tribunalet. Pas vdekjes së tij, në vitin 1018, ajo u bë regjente (mbrojtëse) e djalit të saj Berenguer Ramonit I, kontit të Barcelonës deri në vitin 1023. Pas kësaj, ajo vazhdoi të zotëronte fuqi. Ndryshe nga djali i saj, ajo mbështeste luftën me fuqinë myslimane në jug, pjesërisht për shkak të pakënaqësisë së fisnikëve në politikën e tij të paqes. Kur ai vdiq në vitin 1035, ajo u bë mbrojtëse e nipit të saj derisa ai u deklarua i gatshëm në vitin 1044.


Shënimet[redakto | redakto tekstin burimor]


Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Lua error in Moduli:Citation/CS1/Identifiers at line 45: bad argument #2 to 'format' (string expected, got nil).
  • (Spanjisht) Lua error in Moduli:Citation/CS1/Identifiers at line 45: bad argument #2 to 'format' (string expected, got nil).

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Ermesinde of Carcassonne – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale