Jump to content

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
E. T. A. Hoffmann

Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann (24 janar 1776 - 25 qershor 1822), i njohur më mirë si ETA Hoffmann, ishte një autor gjerman romantike e fantazi dhe horror, një jurist, kompozitor, kritik muzikë, piktor dhe karikaturist [1] [2] Tregimet e tij. formojnë bazën e operës famshme Jacques Offenbach-së përrallave të Hoffmann, në të cilën shfaqet Hoffman (rëndë fictionalized) si hero. Ai është gjithashtu autor i novelë Arrëthyesi dhe mbreti Mouse, në të cilën i famshëm baleti Arrëthyesi është i bazuar.Coppélia balet është i bazuar në dy tregime të tjera që Hoffmann shkruan, ndërsa Kreisleriana Schumann-së është i bazuar në karakterin e Hoffmann-së Johannes Kreisler.

Tregimet Hoffmann ishin me shumë ndikim gjatë shekullit të 19, dhe ai është një nga autorët më të mëdha të lëvizjes romantike.

Paraardhësit Hoffmann-së, të dy nënave dhe paternale, ishin juristë. Babai i tij, Christoph Ludwig Hoffmann (1736-1797), ishte një avokat në Königsberg, Prusi (sot Kaliningrad, Rusi), si dhe një poet dhe muzikant amator i cili luajti viola da gamba. Në 1767 ai u martua me kushërirën e tij Lovisa Albertina Doerffer (1748-1796). Ernst Theodor Wilhelm, i lindur më 24 janar 1776, ishte më i ri i tre fëmijëve, prej të cilëve i dyti vdiq në foshnjëri.

Kur prindërit e tij të ndarë në 1778, babai shkoi në Insterburg (tani Chernyakhovsk) me djalin e tij i madh, Johann Ludwig Hoffmann (1768-pas 1822), ndërsa nëna e Ernst-së qëndroi në Königsberg me të afërmit e saj: dy hallat e tezet, Johanna Sophie Doerffer (1745 - 1803) dhe Charlotte Wilhelmine Doerffer (c. 1754-1779) dhe vëllai i tyre, Otto Wilhelm Doerffer (1741-1811), të cilët ishin të gjithë të pamartuar. Kjo trio ngriti djalë.

Shtëpiake, e dominuar nga xhaxhai (të cilin Ernst nofkën O weh - "! Oh i dashur" - në një lojë në inicialet e tij), ishte në sferën e devotshmërisë dhe antipatik. Hoffmann ishte për keqardhje ftohtësisë e tij nga babai i tij. Megjithatë ai kujtohet hallat e tij me dashuri të madhe, sidomos të rinj, Charlotte, të cilin ai me nofkën tante Füßchen ("hallë Littlefeet"). Edhe pse ajo vdiq kur ai ishte vetëm tre vjeç, ai cmuar kujtesën e saj (për shembull shih Kater Murr) dhe tregime qëndisur rreth saj deri në atë masë sa që biografët më vonë ndonjëherë supozuar që ajo të jetë imagjinare, deri në vërtetimin e ekzistencës së saj është gjetur pas Luftës së Parë Botërore II. [3]

Midis 1781 dhe 1792 ai ndoqi shkollën Lutheran ose Burgschule, ku ai ka bërë përparim të mirë në klasike. Ai u mësoi vizatim nga një Saemann, dhe kontrapunkt nga një organist polak me emrin Podbileski, i cili do të ishte prototipi i Abrahamit Liscot në Kater Murr. Ernst tregoi talent të madh për piano-luajtur, dhe busied veten me shkrim dhe vizatim.Vendosjen provinciale nuk ishte, megjithatë, të favorshme për progresin teknik, dhe përkundër shumë-njëanshme talentin e tij ai mbeti në vend injorant e të dy format klasike dhe i ideve të reja artistike që janë në zhvillim në Gjermani. Megjithatë ai kishte lexuar Schiller, Goethe, Swift, Sterne, Rousseau dhe Jean Palin, dhe shkroi një pjesë të një romani të titulluar Der Geheimnisvolle.

Rreth 1787 ai u bë mik me Theodor Gottlieb von Hippel i Riu (1775-1843), bir i një pastori, dhe nipi i Theodor Gottlieb von Hippel Plaku, të mikut të njohur të shkrimtarit Immanuel Kant. Gjatë 1792, të dy kanë marrë pjesë disa nga Kantit leksione në Universitetin e Königsberg. Miqësia e tyre, edhe pse shpesh testuar nga një ndryshim në rritje sociale, do të ishte gjatë gjithë jetës.

Në 1794, Hoffmann u dashuruar e Dora Hatt, një grua të martuar të cilëve u kishte dhënë mësime muzikë. Ajo ishte dhjetë vjet më i vjetër, dhe në 1795 lindi fëmijën e saj të gjashtë. [Citim i duhur] Në shkurt 1796, familja e saj protestuan kundër përkujdesjeve të tij dhe, me pëlqimin e tij mëdyshje, kërkoi një tjetër nga xhaxhallarët e tij për të rregulluar punësimin për të në Glogau (Głogów), prusian Silesia.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: E. T. A. Hoffmann – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale