Esino Lario

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Esino Lario
Qytet
noform
Pamje nga Esino Lario
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Departamenti s
Qyteti Metropolitan Qyteti Metropolitan
Rajoni
Provinca
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.7 km2
Popullsia 760 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 0341
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare Faqja e komunës


Esino Lario (/ 'ezino / [1]) është një komunë e Provincës së Leçës në rajonin italian të Lombardisë. Është rreth 60 kilometra në veri të Milanos, 15 kilometra në veriperëndim të Leës, dhe rreth 4.3 kilometra nga bregn lindor i Liqenit të Komos. Deri më 31 dhjetor 2004, kishte një popullsi prej 772 banorëve dhe një sipërfaqe prej 18.7 kilometra katrorë.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ DOP

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Lexime të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  • David Robertson, Sarah Stewart, Italian Lakes, Hunter Publishing, 2004, p. 19.
  • Richard Sale, Italian Lakes, Hunter Publishing, 2006, p. 112.
  • Paulist Press, Beds and Blessings in Italy: A Guide to Religious Hospitality, Hidden Spring, 2010, p. 165.