Ethel Leginska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ethel Leginska në vitin 1916

Ethel Liggins (13 prill 1886 - 26 shkurt 1970) ishte një pianiste britanike, kompozitore, dirigjente dhe arsimtare e muzikës.

Ajo ishte një studente e Theodor Leschetizky, më vonë studio kompozimin me Rubin Goldmark dhe Ernest Bloch, si dhe dirigjimin me Eugene Goossens, Robert Heger dhe Gennaro Papi.[1] Ndër nxënësit e saj ishin Gavin Williamson, James Henry Fields, Daniel Pollack dhe Bruce Sutherland. Ajo ishte një pioniere e grave për mundësitë në muzikën performuese dhe dirigjim[2] duke qenë gruaja e parë që dirigjon në shumë vende të botës duke udhëhequr orkestra.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ethel Liggins lindi në Hull, Yorkshire, Angli,[3] Thomas dhe Annie Peck Liggins.Me mbështetjen e mercenares së pasur Mary Emma Wilson, gruaja e manjatit të anijeve Arthur Wilson, ajo mori pjesë në konservatorin Hoch në Frankfurt, ku studioi piano me James Kwast dhe kompozimin me Bernhard Sekles dhe Iwan Knorr. Ajo gjithashtu studioi në Vjenë me pianistin dhe profesorin e famshëm polak, Theodor Leschetizky. 

Ethel Leginska sitting at a piano
Ethel Leginska ulur në piano

Si kompozitore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç karrierës së saj të koncerteve, Leginska mori kurse në harmoni me Rubin Goldmarkin nga viti 1914,[4] dhe mësimet në kompozim me Ernest Bloch në Nju Jork, nga vera e vitit 1918. Ajo shpejti ndoqi këto klasa me kompozim të një sërë pjesëve për piano dhe dhoma të ansambleve.

Në vitin 1957 në Los Angeles, Leginska dha premierën e operës së saj The Rose and the Ring, bazuar në tregimin e William Makepeace Thackeray me të njëjtin emër, të shkruar një çerek shekulli më parë.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i veprave të Ethel është relativisht i vogël, i përbërë nga copa dhe këngë për piano, duke përjashtuar veprat e saj orkestrale dhe tri opera. Midis kompozimeve të saj të mëdha janë kuartet për vargjet dhe piano, katër Poezi dhe gjashtë rima të çerdheve. Shumë nga veprat e saj janë ende të pabotuara.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Women At The Piano - An Anthology Of Historic Performances, Vol. 3 (1928-1954)". Naxos.com. Marrë më 25 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Phenix, Katharine (1996). Subject guide to women of the world. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Marguerite Broadbent, Terry Broadbent. "Leginska: Forgotten Genius of Music The Story of a Great Musician". Leginska.org. Leginska.org. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Love Griffin, Melodie. "Ethel Leginska: Pianist, Feminist, Conductor xtraordinaire, and Composer" (PDF). Sail.cnu.edu. CNU. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]