Etna

Coordinates: 37°27′11″N 14°35′49″E / 37.453°N 14.597°E / 37.453; 14.597
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

37°27′11″N 14°35′49″E / 37.453°N 14.597°E / 37.453; 14.597

Etna

Etna, (njohur dhe si Muncibeddhu ), është vullkan aktiv në Itali i cili ndodhet në bregdetin lindorë të Sicilisë, në afërsi të Mesinës dhe Katanijës.

Lokacioni i Vullkanit Etna në Sicili
Shpërthimi i Etnës 2002

Etna është vullkano mëo i lartë në Evropë, i cili ngritet në 3.357 metra lartësi mbidetare, por vlenë të cekët se lartësia e vullkanit ndryshon varsisht nga erupcioni.[1] Njëherit Etna është edhe maja më e lartë në Itali në jug të Alpeve dhe përfshinë sipërfaqe prej 1.190 km2. Etna është tri herë më e lartë se Vezuvi, i cili poashtu ndodhet në Itali. Etna është njëri ndër vullkanet më aktive në botë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "L'Etna si supera. Nuovo record di altezza a 3357 metri" (në italisht). 2021-08-10. Marrë më 2021-08-12.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)