Ettore Sequi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ettore Sequi është një diplomat dhe ambasadori i Bashkimit Evropian dhe kreu i delegacionit të Bashkimit Evropian në Shqipëri.[1]

Jeta dhe karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sequi lindi më 13 shkurt 1957 në Oliena të krahinës së Sardenjës, Itali. Në 1985 i'u bashkua Shërbimit të Huaj Italian. Në 1988 shërbeu si Konsull i Italisë në Teheran. Sequi vjen në Shqipëri pas një misioni në Afganistan, fillimisht si ambasador i Italisë në Kabul dhe më pas si Përfaqësues Special i BE-së për Afganistanin dhe Pakistanin. Kjo është përvoja e dytë e tij në Shqipëri pasi që nga korriku i vitit 2000 deri në dhjetorin e vitit 2004 ka shërbyer si Zëvëndësshefi i Misionit të Ambasadës Italiane në Tiranë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]