Eugenia Tucker Fitzgerald

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eugenia Tucker Fitzgerald
Lindi më Janar 29, 1834(1834-01-29)
Vendlindja Chelsea, Massachusetts
Vdiq më December 10, 1928 (94 vjeçe)
Vendvdekja Fort Worth, Texas
Emër tjetër Eugenia Tucker
Kombësia Amerikane
Profesioni Edukatore
E njohur për  për formimin e shoqërisë së vajzave Alpha Delta Pi në Kolegjin Wesleyan, Macon (Georgia)

Eugenia Tucker Fitzgerald (29 janar, 1834 – 10 dhjetor, 1928), ishte studente në Kolegjin e Vajzave Wesleyan në Macon, Xhorxhia. Ajo ishte themeluesja e shoqërisë të parë sekrete, e themeluar në kolegjin e vajzave.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitzgerald ka lindur në Qarkun Laurens (Georgia), më 29 janar, 1834. Në kohën e lindjes, nëna e saj, Anne Bri Tucker, ishte 23 dhe babai i saj, Nathan Tucker, ishte 35. Ai ishte një mjek i suksesshëm në qark. Fitzgerald kishte tre motra dhe një vëlla.[1]

Shoqëritë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1851 Fitzgerald u bë një nga themeluese e shoqërisë së parë sekrete e themeluar në një kolegj të vajzave.[2][3][4][5] The sorority, founded at Wesleyan Female College in Macon, had six charter members.[6][7][8] Ajo fillimisht u quajt Shoqëria Adelphean dhe më vonë ndryshoi emrin e saj për Alpha Delta Pi Sorority.[9][10][11] Fitzgerald ishte presidentja e parë e shoqërisë.[12]

Jeta e vonë dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitzgerald kaloj 18 vitet e fundit me mbesën e saj në Fort Worth. Ajo vdiq atje më 10 dhjetor, 1928, dhe u varros në varrezat e Oakwood.[1] Trupi i saj u zhvarros në vitin 1933 dhe u dërgua në varrezat e Rose Hill të Macon ku ajo u varros pranë Dr.Fitzgerald.[13]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b MacDonald 1929, p. 377.
 2. ^ Banta 1941, p. 131.
 3. ^ Marquis 1963, p. 648.
 4. ^ ADP 1951, p. 30.
 5. ^ "ALPHA DELTA PI /Rho Chapter". ADPI Rho Chapter. Boston University. 2017. Marrë më August 20, 2017. On May 15, 1851, Eugenia Tucker Fitzgerald and five other women founded the first ever secret society for women. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Alpha Delta Pi Entertains with Founders' Day Fete". Pampa Daily News, p. 15. Pampa, Texas. June 2, 1963 – nëpërmjet Newspapers.com Stampa:Open access. Memories of the Founders of Alpha Delta Pi by Eugenia Tucker Fitzgerald and 5 other women on May 15, 1851 at Wesleyan Female College at Macon, Ga. comprised the evening's program. Nuk lejohet formatim teksti në: |work= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ MacDonald 1929, p. 5.
 8. ^ Baird 1977, p. 384.
 9. ^ Read 1992, p. 158.
 10. ^ Kane 1997, p. 177.
 11. ^ "Another National Sorority Enters The State College". Pullman Herald, p. 4. Pullman, Washington. October 11, 1912 – nëpërmjet Newspapers.com Stampa:Open access. Under the name Adelphean Society, Alpha Delta Pi was organized in 1851 by Mrs. Eugenia Tucker Fitzgerald Nuk lejohet formatim teksti në: |work= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Fitzgerald, Eugenia Tucker (c. 1834–1928)". Dictionary of Women Worldwide: 25,000 Women Through the Ages. Encyclopedia.com. 2016. Marrë më August 20, 2017. Was primary founder and 1st president of the 1st secret college society for women, the Adelphean Society... Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Interesting Artifacts from the Birthplace of Alpha Delta Pi". Macon History. Alpha Delta Pi. 2017. Marrë më August 19, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)