Eurocopter AS532 Cougar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cougar AS532
Cougar AS532 FASH
Place of originFanca
Service history
Used byUshtria Gjermane Ushtria Franceze Ushtria Shqiptare etj.
Production history
DesignerAerospatiale / Eurocopter
Designedshtator 1977
ManufacturerEurocopter
Produced1977-Sot
VariantsEurocopter EC725

Eurocopter AS532 Cougar (tani Airbus Helicopters H215M) është një helikopter shumëfunksional me dy motorë, me peshë të mesme, i zhvilluar nga Franca. AS532 është një zhvillim dhe përmirësim i Aérospatiale SA 330 Puma në formën e tij të militarizuar. Homologu i tij civil është Eurocopter AS332 Super Puma. AS532 është zhvilluar më tej si Eurocopter EC725.[1]

Specifikimet (AS532 UB)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pilotë 2
Gjatësia e trupit 15.53 m
Lartësia e trupit 4.92 m
Pesha max e ngritjes 9,000 kg
Shpejtësia max 249 km/h
Pajisur me 2 motorë
Pasagjerë 20 persona

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Eurocopter AS532 Cougar", Wikipedia (në anglisht), 2022-10-27, marrë më 2022-12-23