Eurocopter Tiger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eurocopter Tiger 2

Eurocopter Tiger është një helikopter sulmues me katër tehe, me dy motorë, i cili hyri në shërbim për herë të parë në 2003. Është prodhuar nga Airbus Helicopters (ish Eurocopter), i cili u ngrit nga bashkimi i divizioneve përkatëse të helikopterëve të Aérospatiale dhe DASA. Airbus Helicopters e caktoi atë si EC665.

Zhvillimi i Tiger filloi gjatë Luftës së Ftohtë dhe fillimisht ishte menduar si një platformë helikopteri antitank për t'u përdorur kundër një pushtimi tokësor sovjetikEvropës Perëndimore. Gjatë periudhës së tij të zgjatur të zhvillimit, Bashkimi Sovjetik u shemb, duke ndryshuar situatën e sigurisë evropiane. Franca dhe Gjermania zgjodhën të vazhdonin me Tiger, duke e zhvilluar atë si një helikopter sulmues me shumë funksione. Ai arriti gatishmërinë operacionale në vitin 2008.

Tiger është i dalluar sepse është helikopteri i parë tërësisht i zhvilluar në Evropë; edhe modelet më të hershme përfshijnë gjithashtu veçori të tjera të avancuara, si p.sh. një kabinë xhami, teknologji stealth dhe shkathtësi të lartë për të rritur mbijetesën e saj. Variantet e përmirësuara kanë hyrë që atëherë, të pajisura me motorë më të fuqishëm dhe të pajtueshëm me një gamë më të gjerë armësh. Që nga hyrja në shërbim, Tigrat janë përdorur në luftime në Afganistan, Libi dhe Mali.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Eurocopter Tiger", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-08, marrë më 2022-12-22