Evropa e Maqedonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Evropa e Maqedonisë (382 – 336 p.e.s.) ishte vajza e Filipit II dhe e gruas së tij të fundit, Kleopatra Euridika e Maqedonisë. Gjerësisht besohet se ajo është vrarë së bashku me nënën e saj, me urdhër të Olimpias, gruaja e katërt e Filipit dhe nëna e Aleksandrit të Madh.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Women and monarchy in Macedonia By Elizabeth Donnelly Carney Page 77 ISBN 978-0-8061-3212-9