Jump to content

FN Five-seven

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Foto e Modelit FN Five-seven USG. Ajo Gjithashtu ka Bashkangjitur një Dritë Surefire X200a, dhe është e Rrethuar nga Njëzet Fishekë 5.7x28mm, Përmbajtja e Karikatorit Standard.

FN Five-seven është një pistoletë gjysmë-automatike e projektuar dhe prodhuar nga FN HerstalBelgjikë. Pistoleta është emëruar për diametrin e saj të plumbit 5.7×28mm dhe stili i shkronjave të mëdha të markës tregtare synon të theksojë inicialet e prodhuesit - FN.

Pistoleta Five-seven u zhvillua në lidhje me armën mbrojtëse personale FN P90 dhe fishekun FN 5.7×28mm. P90 u prezantua në vitin 1990, dhe Five-seven u prezantua në 1998 si një pistoletë duke përdorur të njëjtin municion 5.7×28 mm. Zhvilluar si një pistoletë shoqëruese për P90, Five-seven ndan shumë nga karakteristikat e tij të dizajnit: është një armë e lehtë me bazë polimeri me një kapacitet relativisht të madh karikatori, kontrolle të dyfishta, zmbrapsje të ulët dhe aftësi për të depërtuar në jelekun antiplumb kur përdoret. lloje të caktuara fishekësh.

Shitjet e Five-seven fillimisht ishin të kufizuara nga FN për klientët ushtarakë dhe të zbatimit të ligjit, por që nga viti 2004, pistoleta u është ofruar edhe gjuajtësve civilë për mbrojtje personale, gjuajtje objektivash dhe përdorime të ngjashme. Edhe pse ofrohej vetëm me municion sportiv, prezantimi i Five-seven's për gjuajtësit civilë u prit me kundërshtime të zëshme nga organizatat e kontrollit të armëve si Brady Campaign, dhe pistoleta ka qenë subjekt i polemikave të vazhdueshme në Shtetet e Bashkuara.

Five-seven aktualisht është në shërbim me forcat ushtarake dhe policore në mbi 40 vende, duke përfshirë Kanadanë, Francën, Greqinë, Indinë, Poloninë, Spanjën dhe Shtetet e Bashkuara. Në Shtetet e Bashkuara, Five-seven është në përdorim me agjenci të shumta të zbatimit të ligjit, duke përfshirë Shërbimin SekretSHBA. Në vitet që nga prezantimi i pistoletës në tregun civil në Shtetet e Bashkuara, ajo është bërë gjithashtu gjithnjë e më e popullarizuar te gjuajtësit civilë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pistoleta, Pushka

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

  1. ^ "FN Five-seven", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-26, marrë më 2022-12-26