Karikatori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pjesë Karikatori të Pistoletës

Një Karikator është një pajisje për ruajtjen dhe mbushjen e municioneve në një armë zjarri të përsëritur, qoftë integrale brenda armës (karikator i brendshëm/fiks) ose i bashkangjitur nga jashtë (karikator i ndashëm). Karikatori funksionon duke mbajtur disa fishekë brenda vetes dhe duke e shtyrë në mënyrë sekuenciale secilën prej tyre në një pozicion ku mund të futet lehtësisht në dhomën e tytës nga veprimi i lëvizjes së armës së zjarrit.

Karikatorët vijnë në shumë forma dhe madhësi, nga karikatorë tuba në armë zjarri levë-veprim dhe pompë-veprim që mund të mbajnë në kolonë disa fishekë, te karikatori i ndashëm dhe ai daulle për pushkët automatike dhe mitralozat e lehtë që mund të mbajnë më shumë se 100 fishekë. Juridiksione të ndryshme ndalojnë atë që ata e përcaktojnë si "Karikatorë me Kapacitet të Lartë".[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Magazine (firearms)", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-10, marrë më 2022-12-17