Fisheku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fishek

Fisheku, Fysheku ose gëzhoja është një lloj municioni i armës së zjarrit të montuar paraprakisht që paketon një predhë (plumb, të shtënë ose slug), një substancë shtytëse (zakonisht pluhur pa tym ose pluhur i zi) dhe një pajisje ndezëse (kapsollë) brenda një kutie metalike, letre ose plastike që është bërë saktësisht për t'u përshtatur brenda dhomës së tytës së një arme mbushëse, për qëllime praktike të transportit dhe trajtimit të përshtatshëm gjatë të shtënave.[1] Edhe pse në përdorimin popullor termi "plumb" përdoret shpesh joformalisht për t'iu referuar një fisheku të plotë, ai përdoret saktë vetëm për t'iu referuar predhës.

Fishekët mund të kategorizohen sipas llojit të abetareve të tyre - një ngarkesë e vogël e një përzierjeje kimike të ndjeshme ndaj ndikimit ose elektrike që ndodhet: në qendër të kokës së kasës (zjarri qendror); brenda buzës (rimfire); brenda mureve në palosjen e bazës së kasës që ka formën e një filxhani (zjarri i kupës, tashmë i vjetëruar); në një projeksion anash që ka formën e një gjilpëre (zjarri, tashmë i vjetëruar); ose një buzë (lipfire, tashmë e vjetëruar); ose në një fryrje të vogël si thithka në bazën e kasës (zjarri i gjirit, tashmë i vjetëruar). Vetëm zjarri qendror dhe rimfire i mbijetuan përdorimit të zakonshëm sot.

Prodhuesit ushtarakë dhe tregtarë vazhdojnë të ndjekin qëllimin e municioneve pa gëzhojë. Disa municione artilerie përdorin të njëjtin koncept fishekësh siç gjendet në armët e vogla. Në raste të tjera, granatë të artilerisë është e ndarë nga ngarkesa e shtytësit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sparano, Vin T. (2000). "Cartridges". The Complete Outdoors Encyclopedia (në anglisht). Macmillan. fq. 37. ISBN 978-0-312-26722-3.