Artileria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Panzerhaubitze 2000 Hollandez Qëllon në Afganistan.

Artileria është një klasë armësh me rreze të rënda ushtarake që lëshojnë municione shumë përtej rrezes dhe fuqisë së armëve të zjarrit të këmbësorisë. Zhvillimi i hershëm i artilerisë u fokusua në aftësinë për të thyer muret dhe fortifikimet mbrojtëse gjatë rrethimeve dhe çoi në motorë rrethimi të rëndë, mjaft të palëvizshëm. Me përmirësimin e teknologjisë, u zhvilluan topa artilerie më të lehta dhe më të lëvizshme për përdorim në fushën e betejës. Ky zhvillim vazhdon edhe sot; Automjetet moderne të artilerisë vetëlëvizëse janë armë shumë të lëvizshme me shkathtësi të madhe që përgjithësisht ofrojnë pjesën më të madhe të fuqisë totale të zjarrit të një ushtrie.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Artillery", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-22, marrë më 2022-12-26