Jump to content

Obusi M777

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjuajtësit e marinës amerikane testojnë një obus M777.

Obusi M777 është një artileri 155mm britanike e tërhequr. Përdoret nga forcat tokësore të Australisë, Kanadasë, Kolumbisë, Indisë, Arabisë Saudite, Ukrainës dhe Shteteve të Bashkuara. Ajo u përdor për herë të parë në luftime gjatë Luftës në Afganistan.

M777 është prodhuar nga divizioni Global Combat Systems i BAE Systems. Menaxhimi i kontratës kryesore është i bazuar në Barrow-in-Furness në Mbretërinë e Bashkuar, si dhe prodhimi dhe montimi i strukturave të titanit dhe komponentëve shoqërues të kthimit. Integrimi përfundimtar dhe testimi i armës është ndërmarrë në objektin e BAE në Hattiesburg, Mississippi.[1] Në varësi të vitit, kontratës dhe paketës së sistemeve, M777 është eksportuar për kostot individuale për njësi, duke përfshirë 2,025 milionë dollarë (në 2008) dhe 3,738 milion dollarë (në 2017).[2][3]

  1. ^ BAE Systems (5 shtator 2011). "U.S. Upgrades and Orders More Lightweight BAE Systems Howitzers". Press release. https://www.baesystems.com/en/article/us-upgrades-and-orders-more-lightweight-bae-systems-howitzers. Retrieved 26 qershor 2022. 
  2. ^ "CAST TITANIUM CUTS COST OF M777 LIGHTWEIGHT HOWITZER". Advanced Materials & Processes. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2022. Marrë më 29 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Indian Army receives K9 Vajra and M777 howitzer weapon systems". 9 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)