Obusi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjuajtja e një obusi M114 155mm nga batalioni i 90-të i artilerisë në terren, Divizioni i 24-të i Këmbësorisë Amerikane, gjatë Luftës së Koresë.

Obusi është një armë me rreze që bie midis një topi (i njohur gjithashtu si armë artilerie në Shtetet e Bashkuara), i cili gjuan predha me shpejtësi të lartë në trajektore të sheshta, dhe një mortaje, e cila qëllon në kënde të larta të ngjitjes dhe zbritjes. Howitzer, si pajisjet e tjera të artilerisë, zakonisht organizohen në një grup të quajtur bateri. Së bashku me armët me tyta të gjata, obuset, mortajat dhe artilerinë me raketa, janë katër llojet bazë të artilerisë moderne.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]