BAE Systems

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Blerja prej 2.5 miliardë £ e United Defense nga BAE në 2005 shtoi familjen e automjeteve të blinduara M2/M3 Bradley në linjën e saj të produkteve.

BAE Systems plc (BAE) është një kompani shumëkombëshe britanike e armëve, sigurisë dhe hapësirës ajrore me bazë në Londër, Angli. Është kontraktori më i madh i mbrojtjes në Evropë dhe renditet i 7-ti më i madhi në botë bazuar në të ardhurat e zbatueshme të vitit 2021. Që nga viti 2017, është prodhuesi më i madh në Britani. Operacionet e saj më të mëdha janë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, ku filiali i saj BAE Systems Inc. është një nga gjashtë furnizuesit më të mëdhenj të Departamentit të Mbrojtjes të SHBA. Tregje të tjera kryesore përfshijnë Australinë, Kanadanë, Japoninë, Indinë, Arabinë Saudite, Turqinë, Katarin, Omanin dhe Suedinë, ku Arabia Saudite është rregullisht ndër tre burimet kryesore të të ardhurave. Kompania u formua më 30 nëntor 1999 nga blerja 7.7 miliardë £ dhe bashkimi me Marconi Electronic Systems (MES), degë e elektronikës mbrojtëse dhe detare e ndërtimit të anijeve të General Electric Company plc (GEC), nga British Aerospace, një avion, municione. dhe prodhuesi i sistemeve detare.

BAE është pasardhësi i kompanive të ndryshme të avionëve, ndërtimit të anijeve, automjeteve të blinduara, armatimeve dhe elektronikës mbrojtëse. Këto përfshijnë The Marconi Company, kompania e parë tregtare e përkushtuar ndaj zhvillimit dhe përdorimit të radios; A.V. Roe and Company, një nga kompanitë e para të avionëve në botë; de Havilland, prodhuesi i Comet-it, avioni i parë komercial reaktiv në botë; Hawker Siddeley, prodhuesi i Harrier, avioni i parë sulmues VTOL në botë; British Aircraft Corporation, bashkë-prodhues i transportit supersonik Concorde; Supermarine, prodhues i Spitfire; Yarrow Shipbuilders, ndërtues i shkatërruesve të parë të Marinës Mbretërore; Fairfield Shipbuilding and Engineering Company, ndërtues i anijes së parë të betejës në botë; dhe Vickers Shipbuilding and Engineering, ndërtues i nëndetëseve të para të Marinës Mbretërore.

Që nga formimi i saj në 1999, BAE ka bërë një sërë blerjesh, veçanërisht të United Defense dhe Armor Holdings të Shteteve të Bashkuara, dhe ka shitur aksionet e saj në Airbus, Astrium, AMS dhe Atlas Elektronik. Ai është i përfshirë në disa projekte të mëdha mbrojtëse, duke përfshirë Lockheed Martin F-35 Lightning II, Eurofighter Typhoon, nëndetësen e klasit Astute dhe aeroplanmbajtëset e klasit Queen Elizabeth. BAE Systems është e listuar në Indeksin FTSE 100 të Bursës së Londrës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]