Jump to content

M2 Bradley

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një mjet luftarak këmbësorie M2A1 Bradley i Divizionit të 24-të të Këmbësorisë (i mekanizuar) mbërrin në një kamp gjatë Operacionit Desert Shield.

M2 Bradley, ose Bradley IFV, është një mjet luftarak i këmbësorisë amerikan që është një anëtar i familjes Bradley Fighting Vehicle. Është prodhuar nga BAE Systems Land & Armaments, e cila më parë ishte United Defense.

Bradley është projektuar për zbulim dhe për të transportuar një skuadër këmbësorie, duke u siguruar atyre mbrojtje nga zjarri i armëve të vogla, ndërsa siguron fuqi zjarri për të shtypur dhe eliminuar shumicën e kërcënimeve ndaj këmbësorisë miqësore. Ai është projektuar të jetë shumë i manovrueshëm dhe të jetë mjaftueshëm i shpejtë për të vazhduar me armaturën e rëndë gjatë një avancimi. M2 mban një ekuipazh prej tre personash: një komandant, një gjuajtës dhe një shofer, si dhe gjashtë ushtarë të pajisur plotësisht si pasagjerë.

Në vitin 2000, kostoja totale e programit ishte 5.66 miliardë dollarë për 1.602 njësi, duke i dhënë një kosto mesatare për njësi prej 3.16 milionë dollarë ose 5.5 milionë dollarë në 2022.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]