Fabio Miretti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fabio Miretti
Të dhënat vetjake
Datëlindja (2003-08-03) 3 gusht 2003 (20 vjeç)
VendlindjaPinerolo, Itali
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Juventus
Numri20
Karriera me të rinjtë
2007–2008Auxilium Saluzzo
2008–2011Cuneo
2011–2021Juventus
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2021–Juventus U2330(3)
2021–Juventus6(0)
Karriera ndërkombëtare
2018Italia U152(0)
2018–2019Italia U1612(2)
2019–2020Italia U176(2)
2021–2022Italia U1913(5)
2022–Italia U212(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 23:22, 21 Mund 2022 (UTC)
‡ National team caps and goals correct as of 17:04, 28 Mund 2022 (UTC)

Fabio Miretti (lindur më 3 gusht 2003) është një profesionist italian futbollist i cili luan si mesfushor për Juventus U23.

Miretti filloi karrierën e tij futbollistike në vitin 2007 duke qënë pjesë e të rinjëve të Auxilium Saluzzo. Një vit më pas ai u transferua te Cuneo kurse në vitin 2011 u bë zyrtarisht pjesë e akademisë së Juventusit. Në shkurt 2021, Miretti debutoi me ekipin nën-23 të Juventusit. Në sezonin e ardhshëm, ai u bë titullar te ekipi nën-23 si dhe bëri debutimin në Serie A dhe UEFA Ligën e Kampioneve me ekipin e parë.