Farafra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Farafra

Farafra (Arabisht: واحة الفرافرة, shqiptohet [elfɑˈɾɑfɾɑ]) është një kriptodepresion me një sipërfaqe prej 980 km2Egjipt. Farafra është i dyti më i madh me madhësi, ndërsa më i vogli sipas popullësisë. Ndodhet në shkretëtirën e madhe perëndimore të Egjiptit, përafërsisht në mes të rrugës midis oazave të Dakhla dhe Bahariya.

Sipas vitit 2002, Farafra ka pasur një popullësi prej 5,000 banorëve duke jetuar në qytezën e Farafrës dhe është e banuar më së shumti nga Beduinët. Pjesë të qytezës kanë të katërtat e arkitekturës tradicionale, të thjeshtë, të qetë, të pa zbukuruar, të gjitha me ngjyra baltë - kultura lokale dhe metodat tradicionale të ndërtimit dhe kryerjes së riparimeve janë mbështetur nga turizmi i saj.

Shkretëtira e Bardhë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një tërheqje kryesore gjeografike e Farafra është Shkretëtira Bardhë, një park kombëtar i Egjiptit dhe 45 km (28 mi) në veri të qytetit të Farafra, barazimi kryesor i të cilit është lloji i tij shkëmb me ngjyra nga bora e bardhë në krem. Ka formacione masive shkëmbore të shkumësa që janë shembuj të librave shkollorë të shfryrjes dhe që janë krijuar si rezultat i stuhisë rëre së rrallë të rastit në zonë. Shkretëtira e Bardhë është një vend tipik i vizituar nga disa shkolla në Egjipt, si një vend për udhëtime në kampim. Shkretëtira ishte gjithashtu lokacioni i paraqitur në videoklipin muzikor që shoqëronte pjesën Echoes në albumin 2008–2011 nga Klaxons.[1]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klasifikimi i klimës Köppen-Geiger e klasifikon klimës e vendit si shkretëtirë të nxehtë (BWh).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Klaxons chooses Egypt's White Desert for new music video". thelocationguide. 28 korrik 2010. Marrë më 26 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)