Fares Abbad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Fares Abd Rabbuh Muhammed Abbad (Arabisht: فارس عبد ربه محمد عباد) është një nga kurrat e njohur nga Jemeni. Ai është imam i xhamisë Ali bin Ebi Talib i cili ndodhet në lindje të Arabisë Saudite. Ai është i martuar dhe ka katër fëmijë: tre djem dhe një vajzë.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fares Abbad lindi në kryeqytetin e Jemenit, Sana. Që nga fëmijëria e tij, ai ishte i interesuar në Kur'an. Ai u bë i njohur kur ai filloi të recitoj Kuran. Në vitin 1994, ai filloi të bëhej imam i namazeve të teravive në xhaminë Bilal Ibn Rabah. Ai tani punon si recitues i Kuranit në kanalin Almajd TV.