Fatmir Hasani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Fatmir Hasani është lindur në vitin 1957 në Bujanocë, është politikan shqiptar në Serbi. Në parlamentin e Serbisë është deputet nga viti 2016 si anëtar i Partisë për Veprim Demokratik (PVD). Hasani është aktualisht i vetmi deputet shqiptar në Parlamentit serb.

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Hasani ka lindur në Bujanocë.[1] Pas përfundimit të studimeve ai u bë profesor i kimisë në vendlindjen e tij.[2]

Hasani priti një vizitë të presidentin serb Boris Tadiç dhe ministrin të kabinetit të Serbisë dhe Malit të Zi, Rasim Ljajić, në shkollën e tij në vitin 2005, duke thënë se demonstroi vëmendjen e presidentit për arsimimin e komuniteteve shumetnike; një raport mediatik nga kjo kohë e përshkroi atë si drejtor të shkollës.[3]

Karriera Politike[redakto | përpunoni burim]

Hasani ka qenë një anëtar i shquar i PDD-së për disa vite. Në vitin 2002, ai u identifikua në një raport të lajmeve si kryetar lokal i partisë në Bujanoc.[4] Në fillim të vitit të ardhshëm, ai drejtoi një tubim që kërkoi lirimin e shtatë protestuesve shqiptarë të mbajtur në paraburgim nga forcat e sigurimit shtetëror dhe i kërkoi autoriteteve kombëtare dhe ndërkombëtare që të mbështesin marrëveshjen e Konculit për demilitarizimin e vitit 2001 në rajon.[5][6]

Hasani mori pozitën e dhjetë në listën zgjedhore të Koalicionit Shqiptar të Luginës së Preshevës (që përfshinte PDD) në zgjedhjet parlamentare të Serbisë në vitin 2012.[7] Në zgjedhjet e vitit 2014, ai mori postin e katërt në listën e PDD-së.[8] Ai nuk u zgjodh në asnjërin rast. Ai mori pozitën e parë në listën e PDD-së për zgjedhjet parlamentare të vitit 2016 pasi udhëheqësi i partisë Riza Halimi zgjodhi të mos qëndrojë si kandidat.[9] Gjatë fushatës, ai tërhoqi vëmendjen në nevojën e shqiptarëve që të integrohen në institucionet shtetërore dhe i bëri thirrje shtetit serb të ofrojë libra në gjuhën shqipe dhe të njohë diplomat nga Universiteti i Prishtinës.[10] PDD fitoi një mandat të vetëm parlamentar dhe Hasani i fitoj zgjedhjet. Partia më pas ofroi mbështetje parlamentare për administratën e kryeministrit Aleksandar Vuçiç dhe mori pjesë në diskutimet për të pasur një rol në qeveri.[11]

Marrëdhënia e PDD-së dhe Hasanit me qeverinë e Vuçiç u përkeqësua në fillim të vitit 2017, pasi autoritetet serbe u përpoqën të dërgonin një tren në të cilin shkruheshin fjalët "Kosova është Serbi" në Mitrovicën e Veriut në territorin e kontestuar të Kosovës. Në intervistat gjatë kësaj periudhe, Hasani bëri thirrje që gjendja e Luginës së Preshevës të përfshihet në një dialog të ardhshëm midis Serbisë dhe Kosovës dhe të theksonte problemet me praninë e policisë serbe në komunitetet shqiptare.[12][13] Vuçiqi më pas riafirmoi bashkëpunimin e tij me PDD pas zgjedhjes së tij si president i Serbisë në prill 2017.[14] Në qershor 2017 Hasani mbështeti propozimin e Vuçiç nga Ana Brnabiç për t'u bërë kryeministër i ri i Serbisë.[15] Ai njoftoi tërheqjen e mbështetjes së PDD-së për qeverinë serbe në shtator 2017, megjithatë, vetëm pasi Serbia shpërndau kuvendin komunal të zgjedhur në Preshevë. Ai shtoi se PDD mund të rifillojë mbështetjen e saj, por qeveria duhet të ndryshojë qëndrimin e saj, megjithëse ai vuri në dukje se partia nuk kishte marrë asgjë në këmbim për mbështetjen e saj të mëparshme.[16]

Hasani ka deklaruar se shumica dërrmuese e shqiptarëve etnikë në Luginën e Preshevës do të favorizonin bashkimin me Kosovën nëpërmjet një shkëmbimi territorial me komunitetet etnike serbe në provincën e diskutueshme. Ai ka pranuar se çdo shkëmbim i tillë do të kërkojë mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtare dhe të tjerët në rajon e kanë hedhur poshtë këtë ide si të papërshtatshme.[17]

PDD shërben në një grup parlamentar me Aleancën e Hungarezëve të Vojvodinës, ndërsa Hasani është nënkryetari i grupit. Ai është gjithashtu anëtar i komisionit parlamentar për arsimin, shkencën, zhvillimin teknologjik dhe shoqërinë e informacionit; një zëvendës anëtar i komisionit për të drejtat e njeriut dhe të pakicave dhe barazinë gjinore; dhe një anëtar i grupit parlamentar të miqësisë me Turqinë..[2]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

 1. ^ FATMIR HASANI, Otvoreni Parlament, accessed 29 June 2017.
 2. ^ a b FATMIR HASANI, National Assembly of Serbia, accessed 29 June 2017.
 3. ^ "Serbian president visits Albanian school in south of country," British Broadcasting Corporation Monitoring European, 1 September 2005 (Source: FoNet news agency, Belgrade, in Serbian 1110 gmt 1 Sep 05).
 4. ^ "People in southern Serbia dissatisfied with solutions to problems - official," British Broadcasting Corporation Monitoring European, 30 September 2002 (Source: FoNet news agency, Belgrade, in Serbo-Croat 1129 gmt 30 Sep 02).
 5. ^ "Ethnic Albanians end protest rally in southern Serbia," British Broadcasting Corporation Monitoring European, 13 February 2003 (Source: Beta news agency, Belgrade, in Serbian 1251 gmt 13 Feb 03.).
 6. ^ "South Serbia - Albanian parties call for implementation of peace agreement," British Broadcasting Corporation Monitoring European, 21 February 2003 (Source: KosovaLive web site, Pristina, in English 20 Feb 03).
 7. ^ Избори за народне посланике Народне скупштине, 6. мај 2012. године, ИЗБОРНЕ ЛИСТЕ (КОАЛИЦИЈА АЛБАНАЦА ПРЕШЕВСКЕ ДОЛИНЕ - KOALICIONI I SHQIPTAREVE TE LUGINES SE PRESHEVES, Republika Srbija - Republička izborna komisija, accessed 29 June 2017.
 8. ^ Избори за народне посланике Народне скупштине одржани 16. и 23. марта 2014. године, ИЗБОРНЕ ЛИСТЕ (ПАРТИЈА ЗА ДЕМОКРАТСКО ДЕЛОВАЊЕ - РИЗА ХАЛИМИ - PARTIA PER VEPRIM DEMOKRATIK - RIZA HALIMI, Republika Srbija - Republička izborna komisija, accessed 29 June 2017.
 9. ^ Избори за народне посланике 2016. године » Изборне листе (ПАРТИЈА ЗА ДЕМОКРАТСКО ДЕЛОВАЊЕ – АРДИТА СИНАНИ PARTIA PËR VEPRIM DEMOKRATIK – ARDITA SINANI), Republika Srbija - Republička izborna komisija, accessed 29 June 2017.
 10. ^ GOVORNICA: Fatmir Hasani, Novosti, 19 April 2016, accessed 29 June 2017.
 11. ^ Mirjana Čekerevac, "Naprednjaci u koaliciji sa SVM na svim nivoima", Politika, 8 June 2016, accessed 29 June 2017.
 12. ^ "Fatmir Hasani në Parlamentin serb: Në bisedime të përfshihet edhe Lugina e Preshevës", Kosova Post, 25 January 2017, accessed 29 June 2017.
 13. ^ "Deputeti Fatmir Hasani për bashkim të Luginës me Kosovën ose me Maqedoninë", rtvpresheva.com, accessed 29 June 2017.
 14. ^ M. Zirojević, "Vučić albanskim političarima najavio otvaranje fabrike u Bujanovcu", Juzne Vesti, 14 June 2017, accessed 29 June 2017.
 15. ^ "Hasani: Podrška Ani Brnabić", Tanjug, 29 June 2017, accessed 29 June 2017.
 16. ^ "Fatmir Hasani: PDD više ne podržava Vladu Srbije", N1, 29 September 2017, accessed 24 October 2017.
 17. ^ "Fatmir Hasani: Razmenom teritorija i Srbija i Kosovo rešili bi probleme sa svojim nacionalnim manjinama", Nova srpska politička misao, 15 January 2018, accessed 23 March 2018.