Jump to content

Feja në Sudanin e Jugut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
:
:
:
:

Feja në Sudan

  Krishterimi (60.0%)
  Fe tradicionale (33.0%)
  Islami (6.6%)
  Të tjerë (0.4%)
Një shërbim adhurimi i krishterë nën një pemë në Warrap .

Krishterimi është feja më e përhapur në Sudanin e Jugut, me pakica të konsiderueshme të pasuesve të besimeve tradicionale dhe Islamit .

Presidenti Salva Kiir, një i krishterë, duke folur në Katedralen e Shën Terezës në Juba, deklaroi se Sudani i Jugut do të jetë një komb që respekton lirinë e fesë . Përqindjet relative të vlerësuara të raportuara të adhuruesve të feve tradicionale afrikane dhe të krishterimit kanë ndryshuar. Një studim i vitit 2019 zbuloi se protestantët ia kalonin katolikëve në Sudanin e Jugut.


Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]