Felix Reda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Julia Reda

U lind në (1986-11-30) 30 nëntor 1986 (37 vjeç)
ShkollimiUniversity of Mainz
ZyraVice President of The Greens–European Free Alliance
ParardhësiNew office
Partia politike German
Pirate Party Germany
 EU
The Greens–European Free Alliance
Faqja në rrjetjuliareda.eu

Julia Reda (lindur më 30 nëntor të vitit 1986 në Bon, Gjermani) është një politikane gjermane dhe anëtare e Parlamentit Europian (MEP) nga Gjermania. Ajo është anëtare e Partisë Pirate të Gjermanisë, pjesë e Aleancës së Lirë The Greens-Europe. Ajo ka qenë zëvendëspresidente e grupit të të Gjelbërve/EFA që prej vitit 2014.[1] Ajo është gjithashtu kryetare e Piratëve të rinj të Evropës.[2]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reda u bë anëtare e Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë në qendrën e majtë kur ajo ishte 16 vjeç.[3] Ajo studioi politikë dhe shkencat e publicitetit në Universitetin e Mainzit.[2] Në vitin 2009, Reda filloi të bëhej aktive për Partinë Pirate Kombëtare dhe nga viti 2010 deri në vitin 2012 ajo ishte kryetare e Pirates Young (Junge Piraten). Në vitin 2013, ajo ishte një nga bashkë-themelueset e Piratëve të Rinj të Evropës. Në janar të vitit 2014, ajo u zgjodh për të kryesuar listën e kandidatëve për Zgjedhjet Europiane për Partinë Pirate të Gjermanisë, e cila më pas fitoi një vend. [nevojitet citimi]

Në Parlamentin Europian, Reda iu bashkua grupit Greens / EFA. Ajo është anëtare e komisionit për Çështje Ligjore si dhe një anëtare zëvendësuese e Komitetit të Tregut të Brendshëm dhe Mbrojtjes së Konsumatorit dhe Peticioneve.[4] Ajo është në Komitetin Drejtues të Intergrupit të Axhendës Digjitale, një forum i eurodeputetëve të interesuar për çështjet dixhitale.[5]

Reforma e të drejtave të autorit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

MEP Reda në një takim informal në Washington DC, në lidhje me çështjet e të drejtës së autorit në Shba

Ajo ka deklaruar që ka bërë reformën e autorit, reformën e saj për mandatin legjislativ.[6]

Në nëntor të vitit 2014, Reda u emërua raportuese e shqyrtimit të Parlamentit për Direktivën e Autorit 2001.[7] Drafti i raportit të saj[8] rekomandoi harmonizimin në të gjithë BE të përjashtimeve të drejtës së autorit, një reduktim në kohëzgjatjen, përjashtime të gjera për qëllime arsimore[9] dhe një forcim të pozitës negociuese të autorëve në lidhje me botuesit, ndër të tjera masa.[10]

Reagimi i palëve të interesit ndryshonte: Iniciativa e koalicionit gjerman Artist Urheberrecht përgjithësisht e mirëpriti draftin,[11] ndërsa shoqëria franceze e mbledhjes SACD tha se ishte "e papranueshme"[12] autori dhe aktivisti i të drejtës së autorit Cory Doctorow i quajti propozimet "amazingly sensible" [13] ndërsa ish-deputetja e Partisë Pirate Suedeze, Amelia Andersdotter i kritikoi ata si shumë konservatorë.[14]

Në vitin 2015, raporti i Redës u miratua nga komiteti i çështjeve ligjore, por me një amendament që rekomandoi kufizimin e lirisë së panoramës në Evropë.[15] Reda kundërshtoi fuqishëm këtë amendament dhe bëri fushatë kundër tij.[16] Amendamenti u votua më vonë nga plenumi i Parlamentit Europian.[17]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Bureau". Greens/EFA group. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2013. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Julia Reda". Pirate Party Germany. Marrë më 29 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Widmannurl, Stefanie (10 janar 2014). "Gebürtige Bonnerin ist Spitzenkandidatin der Piraten für Europawahlen". General-Anzeiger Bonn. Marrë më 8 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Member profile". European Parliament. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Steering Committee". Digital Agenda Intergroup in the European Parliament. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2015. Marrë më 30 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "I will continue the cooperation with Greens/EFA". Julia Reda official website. Marrë më 22 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Falkvinge, Rick (4 janar 2015). "In Europe, Pirates Are Writing The Copyright Law". TorrentFreak. Marrë më 5 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Draft Report on the implementation of Directive 2001/29/EC of the European Parliament and of the Council of 22 May 2001 on the harmonisation of certain aspects of copyright and related rights in the information society - PE 546.580v02-00". Bashkimi Evropian. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Steadman, Ian (30 janar 2015). "The Pirate Party's lone MEP might just fix copyright across the EU". New Statesman. Marrë më 20 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Major copyright law reform on the EU agenda". ALCS News. 21 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2018. Marrë më 30 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Pfenning, Gerhard (21 janar 2015). "EU-Urheberrecht: Oettinger und Reda auf der Suche". Initiative Urheberrecht. Marrë më 4 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Copyright: an unacceptable draft report at the European Parliament". Société des Auteurs et Compositeurs Dramatiques. 22 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2015. Marrë më 4 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Doctorow, Cory (22 janar 2015). "They put a Pirate Party MEP in charge of EU copyright reform: you won't believe awesomesauce that followed". Boing Boing. Marrë më 4 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Andersdotter, Amelia (25 janar 2015). "Pirate Party MEP fails to deliver true copyright reform". TorrentFreak. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Morris, Hugh (24 qershor 2015). "Freedom of panorama: EU proposal could mean holiday snaps breach copyright". The Daily Telegraph. Marrë më 29 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Reda, Julia. "Freedom of Panorama under threat". Julia Reda website. Marrë më 29 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Seddon, Paul (9 korrik 2015). "European Parliament as it happened: 9 July 2015". BBC News Online. Marrë më 9 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]