Jump to content

Fender Stratocaster

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Fender Stratocaster

Fender Stratocaster ose Stratocaster është një kitarë elektrike e krijuar nga Leo Fender, George Fullerton, dhe Freddie Tavares në vitin 1954. Kjo lloj kitare krijohet akoma nga kompania Fender Musical Instruments Corporation.

Tiparet e Kitarës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një Stratocaster tipik ka 21 taste, trup të hollë, tre pickups dhe një whammy bar. Sepse kitara është e lehtë dhe e hollë, për shumicën e kohës ajo përdoret nga kitaristat teknikal, por ka dhe shumë kitarista që e përdorin për muzikën blues. Nja ca përdorues të famshëm janë David Gilmour, Mark Knopfler, Bob Dylan dhe Eric Clapton.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]