Ferdinand Fabra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ferdinand Fabra
Personal information
Date of birth8 tetor 1906
Place of birthGeseke, Gjermania
Date of death22 dhjetor 2007
Place of deathHamburg, Gjermania
Teams managed
YearsTeam
1930–1931VfB Coburg
Holstein Kiel
1933–Eintracht Braunschweig
1935–1936Gjermania (ndihmës)
1936–1937Finlanda
1946–1947Wolfenbütteler SV
1947–1948Borussia Dortmund
1948–1950Borussia Neunkirchen
1950–1951Preußen Münster
1951–1952SpVgg Fürth
1952–1953Wuppertaler SV

Ferdinand Fabra (8 tetor 1906 - 7 dhjetor 2007)[1] ishte menaxher i futbollit gjerman.[2] Ai poashtu ishte menaxher i kombëtares finlandeze. Gjatë periudhës së tij si menaxher i kombëtares finlandeze, kombëtarja luajti 8 ndeshje me një fitore, një barazim dhe gjashtë humbje.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ weltfussball.de
  2. ^ "Meistertrainer starb mit 101 Jahren". Ruhr Nachrichten. 28 dhjetor 2007. Marrë më 2 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Finland - National Team Coaches