Jump to content

Feria del Sol (Mérida)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Feria del Sol (Dìell Panair ose Dìell Festivalit), i njohur gjithashtu si Carnaval Taurino de América. Festivali Ndërkombëtar i Kulturës, e cila mbahet çdo vit në Mérida, në Venezuelë.

Circo Monumentale Mérida gjatë përgatitjes e zgjedhjes së Reina del Sol

Veprimtari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali është mbajtur në shkurt, në të njëjtën kohë si karnavalet. Gjatë festivalit mbajtur një numër të ekspozitave tregtare dhe kulturore, koncerte, parada, në garat sportive, shitjet e kafshëve dhe zgjedhja e Mbretëreshës së ekspozitës (Reina del Sol).

Pas ndërtimit të arenën për të luftuar me dema, festival është mbajtur. Ajo ishte planifikuar fillimisht të jetë një festival në fillim të dhjetor, në lidhje me festimin e konceptim papërlyer e Merjemes , por ai është ndryshuar më vonë. Festivali i parë është mbajtur për dy ditë, 9 dhe 10 dhjetor. Për shkak të shiut të vazhdueshëm në dhjetor, organizatorët e festivalit vendosur për të kaluar atë në shkurt.

Ndeshje me dema në Mérida janë ndër karakteristikat më popullore në Venezuelë, dhe një botë më të famshme corrida.

Panorama e Plaza de Toros Román Eduardo Sandia, Mérida
la Reina del Sol 2009

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]