Fero

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Feronit Shabani i njohur me nofken Alles Baba eshte nje reper i njohur tashme ne estraden shqiptare. I lindur me daten 8 Korrik 1997 ne qytetin e Gjilanit. Shkollen e mesme e kreu ne gjimnazin Gjimnazi Zenel Hajdini. Ai si një djalosh nga gjilani bëri fam shum të madhe ai në fillim ishte pjes e ekipit on records ku mori një fam të madhe nga aty vendosi që ta përfundoj karrieren e tij me grupin e on records dhe u zhvendos në Gjermani ku e nënshkroi një kontratë me një kompani Gjermane.Ai tani ësht në lidhje me bukuroshen,modelen:Arbenitën ku kalojn kohë shum të mira së bashku të gjith mendojn se ajo do të jet gruaja e tij e ardhshme sepse ai i kishte kushtuar dy këngë:Momo dhe Ride or Die!

Fero ka lansuar dhe albumin “Self Loyalty” ne ate album ka kenge shume te mira qe te degjohen vazhdimisht si pershembull Esco , Adrenalinë , Instagram , Telebingo etj etj. Fero eshte nje arstist shume i pelqyeshem nga publika ai vazdhimisht tregon se ai eshte njeshi dhe nuk ka me te mire se ai sa i perket fjala per Hip-Hop . Fero ka nje veti shume te mire sepse ai i kupton “Hajgaret “ dhe din shum mire ti bej ato . Fero si artist ka qene ne Onrecors dhe ai ka qendruar aty por Onrecord-i si kan ofruar kualitet ne muzike sepse ish menagjeri i tij Mehemet Elshani ja ka marryr e tere kompania 70% te pages se nje komcerti Pershembull Fero i ka marrur 10,000 € ne nje koncerr 7000€ ja kan marrur Onrecord,vetem nje beat ja kan bere por Fero ka thene se une i kam bere te gjitha : testin , vijen melodike , levizjet skenike , performimin ska kenduar playback . Fero tregon se ai eshte 1 dhe i vetmi ne kete pune , artistat kane inat qe ta ndalojne ate por skan rezulat Fero pritet te lansoje kengen e re “1 e kini “ qe do te jet zjarr dhe me sa duket eshte diss per nje reper te vogel .

Këngët në vitin 2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Hop".
 2. "Ego".
 3. "Murderer".

Këngët në vitin 2016[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Sdu me ni" ft Endri
 2. "Feromeni".

Këngët në vitin 2017[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Rra Rra"
 2. "Feromeni"
 3. Kida ft Fero- "Harroj"
 4. "A pe din qysh"
 5. "Bakshish"
 6. Baby G ft Fero-"no kiss"

Këngët në vitin 2018[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Gang Gang"
 2. Rina ft Fero- "Ska konkurenc"
 3. Fero ft Sparksi- "Mamacita"
 4. "Veni 1"
 5. "Vi vet"
 6. "Bona Fam"
 7. "ALLES BABA"

Këngët në vitin 2019[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "BABA PER IKONA"
 2. "FOL EDHE 1 HER"
 3. "MOMO" ft Zzap
 4. "RIDE OR DIE"
 5. "JOM RRIT"
 6. "MAMA"
 7. "HABIBI"
 8. "MARJUANA"


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://web.archive.org/web/20190323221238/https://teksteshqip.al/profero/biografia

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.