Jump to content

Filip Ndocaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Filip Ndocaj (Gjakovë, 2 tetor 1914 - Tiranë, 23 tetor 1983) ka qenë arsimtar, studjues dhe shkrimtar shqiptar, autor i romanit Vlaga e dheut.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Gjakovë në gjirin e një familjeje shkodrane, i ati Engjëlli ishte mësues në njërën shkollë të qytetit.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Zholi, Albert (2 tetor 2014). "Kur kujtojmë profesorin e rinisë, Filip Ndocaj". telegrafi.al. Marrë më 1 janar 2021.