Jump to content

Filip Pinel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Filip Pinel

Philippe Pinel (lexo: Filip Pinel), (20 prill, 1745 - 25 tetor, 1826), nga shumë shkencëtarë shihet si pionier i psikiatrisë moderne, lindi në Saint-André, Tarn, Francë. Pas diplomimit në fakultetin e mjekësisë në Toulouse, ai studjoi katër vite në fakultetin e mjekësisë në Montpellier.

Kaloi pesëmbëdhjetë vite duke fituar nga shkrimet, përkthimet dhe redaktimet pasiqë asokohe regjimi i ndaloi të vepruarit në mjekësi.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Weiner, Dora. Comprendre et Soigner, (Fayard, Paris, 1999).
  • Goldstein, Jan. Console and Classify, (Cambridge U. P. 1987).
  • George A. Bender and Robert Alan Thom, Great Moments in Medicine: A History of Medicine in Pictures (Detroit: Parke-Davis & Co., 1961) ASIN: B0006AXIUI [1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]