Fingal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 53°27′35″V 6°13′05″P / 53.4597°V 6.2181°P / 53.4597; -6.2181

Fingal
Fine Gall
Qark
Motoja "Flúirse Talaimh is Mara" (Irlandisht)
Bollëku i Tokës dhe Detit (Shqip)
Administrimi
Shteti Flamuri Irlanda
Provinca Leinster
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 454.60 km² km2
Popullsia 273,051 banorë
Të dhëna të tjera
Targa D
Faqja Zyrtare fingal.ie

Fingal (Irl.: Fine Gal, fise të huaja) është qarkRepublikën e Irlandës. Fingal bashk me Qarku i Dublin është një ndër qarqet më të vogla në Republikën e Irlandës. Ka gjithsej 455 km2, dhe sipas vitit 2011 ky qark popullohet nga 273,051 banorë. Fingali bën pjesë në Provincën e Leinsterit, e cila gjindet në veri-lindje të Republikës së Irlandës. Për më tepër Fingali është pjesë e qarkut të Dublinit. Fingali gjindet afër Airoportit Ndërkombëtarë të Dublinit.