Fingal

Coordinates: 53°27′35″N 6°13′05″W / 53.4597°N 6.2181°W / 53.4597; -6.2181
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

53°27′35″N 6°13′05″W / 53.4597°N 6.2181°W / 53.4597; -6.2181

Fingal
Qark
Parimet: 
"Flúirse Talaimh is Mara" (Irlandisht)
Bollëku i Tokës dhe Detit (Shqip)
Popullsia
 • Gjithsej273.051
TargatD
Faqja zyrtarefingal.ie

Fingal (Irl.: Fine Gal, fise të huaja) është qarkRepublikën e Irlandës. Fingal bashk me Qarku i Dublin është një ndër qarqet më të vogla në Republikën e Irlandës. Ka gjithsej 455 km2, dhe sipas vitit 2011 ky qark popullohet nga 273,051 banorë. Fingali bën pjesë në Provincën e Leinsterit, e cila gjindet në veri-lindje të Republikës së Irlandës. Për më tepër Fingali është pjesë e qarkut të Dublinit. Fingali gjindet afër Airoportit Ndërkombëtarë të Dublinit.