Firas Al-Khatib

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Firas Al Khatib
Firas Khatib.jpg
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFiras Mohamed El Khatib
Datëlindja9 qershor 1983
VendlindjaHoms, Siria
Gjatësia1,72 m (5 ft 7+12 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Al-Salmiya SC
Numri9
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2000–2002Al-Karamah SC39(21)
2002–2003Al-Naser SC21(13)
2003–2009Al-Arabi196(135)
2005Al-Ahli SC (huazim)1(0)
2009–2011Qadsia SC23(17)
2011–2012Umm Salal SC6(1)
2012Qadsia SC8(4)
2012–2013Zakho FC7(2)
2013–2014Shnghai Shenhua41(12)
2014–2016Al-Arabi59(51)
2016–2017Kuwait SC18(13)
2017–Al-Salmiya SC10(9)
Kombëtarja
1999–2001Siria U-1723(17)
2001–2003Siria U-2033(39)
2003–2004Siria U-2324(11)
2001–Siria62(29)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Firas Mohamed El Khatib (Arabisht: فراس محمد الخطيب; lindi më 9 qershor 1983) është futbollistë sirianë i cili luan si sulmues. Ai tani luan për Al-Salmiya SC.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Al Karamah[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El Khatib filloi karrierën e tij në ligën siriane me skuadrën Al-Karamah SC në sezonin 2000-01. Më 6 tetor 2000, ai shënoi golën e tij të parë në ligën siriane kundër Al-Fotuwa SC e cila përfundoi 1-1.

Gjatë vitit 2001, ai kaloi në dy skuadra belge, së pari me Gent dhe pastaj me Anderlecht.

Al Naser[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht të vitit 2002, ai u transferua në klubin e Kuvajtit Al-Naser dhe luajti në ligën e Kuvajtit për herë të parë. Pastaj u zhvendos në Al-Arabi, i cili luan në njëjtën ligë.

Al Arabi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Al-Arabi, ai fitoi kupën tri herë, dy herë Kupën e Princit dhe një herë Superkupën. Ai poashtu shënoi 134 gola dhe u bë legjendë i klubit.

Në qershor 2005, ai luajti për Al-AhliKatar për një ndeshje, dhe luajti së bashku me Josep Guardiola.

Qadsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 gusht 2009, El Khatib nënshkroi kontratë për dy vjet me Qadsia SC dhe luajti së bashku me shokun e tij të vjetër Jehad Al-Hussain.[2]

Zakho[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 shtator 2012, ai nënshkroi kontratë me skuadrën irakiane Zakho FC.

Shanghai Shenhua[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt të vitit 2013, ai u bashkua me skuadrën kineze Shanghai Shenhua.

Kthimi në Al Arabi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u bë një agjent i lirë në fund të sezonit të futbollit 2013-14 dhe u kthye në Kuvajt. Ai nuk pranoi një ofertë nga Kuwait SC dhe u bashkua me Al-Arabi SC në një marrëveshje dy vjeçare.

Gjatë derbit të parë kundër Al-Salmiya SC, Al-Khatib shënoi golin e tij të 100-të të ligës, por Al-Arabi SC humbi ndeshjen 3-2.

Al-Khatib përfundoi sezonin me 20 gola dhe ndau me golashënuesin më të mirë VIVA Premier League 2014-15 me Patrick Fabiano. Qëllimi i tij i përgjithshëm në të gjitha garat ishte 24 gola. Në vitet 2015-16, ai u zgjodh në ekipin e parë të Ligës së parë të VIVS së bashku me shokun e grupit Ali Maqseed. Al-Khatib gjithashtu fitoi VPL Golden Boot dhe golashënuesi më i mirë i Al-Arabi me 27 gola; e tij më e lartë në çdo sezon me ndonjë ekip.

Al Salmiya[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shtator 2017, Al-Khatib u bashkua me Al-Salmiya SC.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El Khatib ka luajtur për kombëtaren siriane që nga viti 2001. Në kualifikimin e Kupës Botërore FIFA 2002, ai luajti si zëvendësim për Khaled Al Zaher në ndeshjen kundër Filipinëve më 4 maj 2001. Më 11 maj 2001, ai shënoi një golë në ndeshjen e kualifikimit të Kupës Botërore FIFA 2002, kundër Laosit, e cila përfundoi 9-0 për Sirinë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Firas Al Khatib – Player profile". kooora.com (në arabisht). Marrë më 14 prill 2011.
  2. ^ "Al Khatib moved to Al-Qadsia" (në arabisht). kooora.com. 23 gusht 2009. Marrë më 10 maj 2011.