Flaka Surroi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Flaka Surroi lindi në vitin 1963 në Prishtinë[1], është gazetare kosovare dhe drejtoreshë e kompanisë botuese dhe mediale Koha Group. Ajo është e bija e politikanit kosovarë dhe diplomatit të ish Jugosllavisë, Rexhai Surroi, ndërsa vëllai i saj Veton Surroi është gazetar.[2]

Flaka Surroi mbaroi shkollën e mesme në Meksikë, ndërsa diplomën universitare e ka arritur në Universitetin e Prishtinës. Në vitte e 90-ta të shekullit të kaluar ka punuar në organizatat jo-qeveritare ndërkombëtare, ndërsa pas luftës, një kohë ka qenë pjesë e kabinetit të Kryeministrit të Kosovës. Pas hyrjes së vëllait në politikë ajo merr në menagjim shtëpinë botuese.[3] Flaka Surroi boton rregullisht opinone në Koha Ditore dhe ka përkthyer disa libra nga anglisht, spanjolisht dhe serbisht.[1]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b http://english.traduki.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=855:surroi-flaka&catid=56&Itemid=78
  2. ^ http://www.scribd.com/doc/23155460/Koha-Digest-1-1994
  3. ^ http://koha.net/?id=27&l=1046

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]