Flamuri i Ekuadorit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flamuri i Ekuadorit

Flamuri i Ekuadorit, i cili përbëhet nga vija horizontale të verdhë (gjerësi e dyfishtë), të kaltër dhe të kuqe, u adoptua më 26 shtator, 1860. Është shumë i ngjajshëm me atë të kolumbisë dhe Venezuelës, të cilat janë ish-antarë të Kolumbisë së Madhe. Flamuri bazohet nga një propozim nga Francisco de Miranda.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]