Florence Devouard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Florence Devouard
U lind në10 shtator 1968
Versailles, France
KombësiaFranceze
Fëmijë3

Firence Jacqueline Sylvie Devouard, (Nibart, e lindur më 10 shtator 1968) ishte Kryetare e Bordit të të Besuarve të Fondacionit të Wikimedia-s nga tetori 2006 deri në korrik 2008.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Devouard eshte diplomuar per Inxhinieri në Agronomi nga ENSAIAo(École nationale supérieure d'agronomie et des industries alimentaires) dhe një DEA(titull shkencor Frances) në gjenetikë dhe bioteknologji nga Institut national polytechnique de Lorraine. [1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 mars 2008, Devouard u zgjodh anëtare e këshillit bashkiak të Malintrat.[2] Devouard u bashkua me bordin e Wikimedia Foundation në qershor 2004 si Kryetare e Bordit të te Besuarve, duke pasuar Jimmy Wales. [3] Ajo ka shërbyer në Këshillin e Fondacionit që nga korriku i vitit 2008. [4] Bashkë-themeluese e Wikimedia Francës në tetor 2004, ajo ishte nënkryetare e bordit të saj nga viti 2011 deri në dhjetor 2012.[5]

Njohje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 maj 2008, ajo u bë kalorëse në Rendin Kombëtar të Meritave të Francës, e propozuar nga Ministria e Punëve të Jashtme si "Kryetare e një fondacioni ndërkombëtar". [6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Devouard, Florence. "Small biography about Florence Devouard". Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2022. Marrë më 2 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Election results, French Ministry of the Interior[lidhje e vdekur]
  3. ^ "Board of Trustees". Wikimedia Foundation. 2012-02-15. Marrë më 2012-03-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Wikipedia's initiatives in the developing world. Interview with Florence Devouard". Alliance lab. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2015. Marrë më 18 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Assemblée Générale de Décembre 2012 (General Assembly - December 2012)". Wikimédia France official website (në frëngjisht). 1 dhjetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2014. Marrë më 3 qershor 2014.
  6. ^ "Decree of May 16, 2008" (në frëngjisht). Legifrance.gouv.fr. Marrë më 2012-03-26.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Jimmy Wales
Chair of the Wikimedia Foundation
21 October 2006 – 17 July 2008
Pasardhësi 
Michael Snow