Florin Krasniqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Florin Krasniqi.JPG

Florin Krasniqi lindi në vitin 1964 Vranoc është (ish ushtar i UÇK) biznismen dhe politikan shqiptar.

Florin Krasniqi ishte një mësues në Vranoc, deri sa u largua në SHBA, në prag të Krishtlindjeve, 1988, si 24 vjeçar. Në 1998-99, ai mblodhi 30.000.000 $ nga komuniteti shqiptar në Shtetet e Bashkuara për të furnizuar Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

Familja e tij ka ndihmuar në Kosovë të fillojë të ushtrisë guerile që filloi luftën e Kosovës për pavarësi nga Serbia.

Florin Krasniqi jeton në Brooklyn me gruan e tij polake e lindur, Danuta ("Danusha"). Ajo kishte emigruar nga Polonia në vitn 1990 Ata u martuan në vitin 1997 dhe kanë tre fëmijë, Ariana, Monika dhe Erikun.

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]