Forca Ajrore e Serbisë dhe Malit të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Forcave Ajrore të Jugosllavisë, 1992-2003.

Forca Ajrore e Serbisë dhe Malit të Zi (Serbisht: Ратно Ваздухопловство Србије и Црне Горе Ratno Vazduhoplovstvo Srbije i Crne Gore, RVSiCG) e njohur edhe si Forca Ajrore e Jugosllavisë (JRV; serbisht: Југословенско Ратно Ваздухопловство Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo) nga viti 1992 deri në vitin 2003, ishte forca ajrore e ish-Serbisë dhe Malit të Zi.

Ajo kishte rreth 300 avionë luftarakë, avionë sulmues tokësorë dhe avionë të tjerë. Forcat ajrore, në vitin 1998, kishin rreth 16.000 personel. Forca ajrore u shpërbë kur Mali i Zi votoi për t'u shkëputur nga ish-RFJ në 2006. Pjesa më e madhe e saj u trashëgua nga Forcat Ajrore Serbe dhe Mbrojtja Ajrore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Inventari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasardhësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasardhësit janë Forca Ajrore Serbe dhe Forca Ajrore Malazeze.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]