Jump to content

Forca e Policisë së Hong Kongut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forca e Policisë së Hong Kongut (FPHK) është agjencia kryesore e zbatimit të ligjit, agjencia hetimore dhe shërbimi më i madh i disiplinuar nën Byronë e Sigurisë të Hong Kongut.

Në bazë të parimit një vend, dy sisteme, FPHK-ja është zyrtarisht i pavarur nga juridiksioni i Ministrisë së Sigurisë Publike të Republikës Popullore të Kinës, e cila në rrethana të zakonshme nuk mund të ndërhyjë në çështjet vendase të zbatimit të ligjit në Hong Kong. Të gjithë oficerët e FPHK-së janë të punësuar si nëpunës civilë dhe për këtë arsye kërkohet të zotohen për besnikëri ndaj Ligjit Bazë të Hong Kongut.

FPHK-ja përbëhet nga afërsisht 34,000 oficerë, duke përfshirë Forcën e Policisë Ndihmëse të Hong Kongut, nëpunësit civilë dhe Rajonin e saj Detar (3,000 oficerë dhe 143 anije që nga viti 2009). [1]

  1. ^ "Organisation" (PDF). Hong Kong Police Force. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 16 qershor 2018. Marrë më 30 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)