Jump to content

Forcat e Armatosura Mongole

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forcat e Armatosura Mongole (FAM; mongolisht: Mongol Ulsyn zevsegt hüchin) janë Forcat e Armatosura që e mbrojnë Mongolinë në rast lufte. Ato kanë për detyrë të mbrojnë pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Mongolisë. [1] E përcaktuar si konfigurimi i kohës së paqes, struktura e saj aktuale përbëhet nga pesë degë ushtarake: Forca Tokësore Mongole, Forcat Ajrore Mongole, Forcat e Ndërtimit dhe Inxhinierisë, siguria kibernetike dhe forcat speciale. [2] Në rast lufte, Trupat Kufitare, Trupat e Brendshme, Agjencia e Zbatimit Gjyqësor dhe Agjencia Kombëtare e Menaxhimit të Emergjencave mund të riorganizohen në strukturën e Forcave të Armatosura. [3] Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura Mongole është organizata më e lartë profesionale e menaxhimit ushtarak të organizatës ushtarake shtetërore dhe vepron në mënyrë të pavarur nga Ministria e Mbrojtjes, organi mëmë i saj i kontrolluar nga qeveria. [2] Festa zyrtare e ushtrisë së tyre është dita e ushtrisë mongole më 18 mars, ekuivalente me Ditën e Mbrojtësit të Atdheut në Rusi dhe Ditën e PLA-së në Kinë.

  1. ^ "Зэвсэгт хүчний жанжин штаб". gsmaf.gov.mn (në mongolisht).
  2. ^ a b "..:: www.Legalinfo.mn - Хуулийн нэгдсэн портал сайт ::." Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "МОНГОЛ УЛСЫН ХУУЛЬ – ЗЭВСЭГТ ХҮЧНИЙ ТУХАЙ (Шинэчилсэн найруулга)" (në mongolisht). legalinfo.mn. Marrë më 5 mars 2024.